Bilim Teknoloji

Elektriğiniz evin hemen yanındaki ağaçtan

Bahçenize bir ağaç diktiler ve tellerle sizin eve bağladılar. O andan itibaren eviniz ışıl ışıl. Ağaç görünümlü bu “şey” enerji üretiyor. Siz de bundan yararlanıyorsunuz ve bundan böyle elektrik faturası görmüyorsunuz.Arbre_vent_photoNewWind

Masal gibi duruyor bu öykü, ama tamamen gerçek. Nitekim 12 Mart 2015’te bu ağacın bir örneğini Paris’in ünlü meydanı Concorde’a dikecekler. Bu ağaca ‘Rüzgar Ağacı’ diyorlar. Bedeni çelikten. Yüksekliği 11 metre. Ağırlığı 3 ton. Ama en önemli yeri yaprakları.

72 yaprağı var. Elektriği havadaki esintilerden yararlanarak bunlar üretiyor. Rüzgar ne yönden eserse essin;  hatta isterse hızla yön değiştirsin ya da burgaç yaparak dönsün. Yapraklar havanın bütün hareketlerini kapabiliyor. Yapraklardan biri bozulsa bile ötekiler üretime devam ediyor. Rüzgar hafifse (örneğin saniyede 3 metreyle esiyorsa) ağaç 1320 kilovat saat üretiyor. 5 metre/saniyelik esintiden 3160 kilovat saat elde ediliyor. Koca kanatlı rüzgar güllerinin hafif esintilerde çalışamadığını unutmamak gerek.

Yaprakların teker teker oluşturduğu enerjiler toplanıyor ve hemen dibindeki kullanım yerine aktarılıyor. Yani uzak mesafelere enerji naklindeki kayıplar ortadan kalkıyor. Ağacı ister balkonunuza dikin, ister çatınıza ya da bahçenize koyun.  Proje oluşturup onaylatma ve günlerce resmi izin bekleme zahmetleri yok.

Bu ağacın önemli bir özelliği daha var. Tamamen sessiz çalışıyor. Rüzgar güllerinin çalışırken çıkardığı gürültünün yarattığı sıkıntı ve direnişleri anımsayalım.

Bu çok yeni bir gelişme. Bakalım ne ölçüde başarılı olacak ve ne kadar yaygınlaşacak?

news-newwind

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu