Afrika'ya gidip bir erişkin aligator görseniz, 4,5 mlik dev sürüngen sizi epey bir ürpertirdi. Ancak 8 tonluk heybetli kuzeni olan otobüs büyüklüğündeki erişkin bir Sarcosuchus yanında yavru kertenkele gibi kalırdı.

En Büyük Tatlı Su Timsahı (12 m, 8 ton)

en büyük timsah
Tür Adı: Sarcosuchus imperator
Familya Adı: Pholidosauridae
Takım Adı: Sürüngenler
Alt Takım Adı: Timsahgiller
Yaşadığı Dönem: Erken Kretase
Bulunduğu Bölge: Afrika-Güney Amerika
Boyut: ~12 m
Diyet: Etobur
Bulunduğu Müze: Doğal Tarih Müzesi, İtalya
Bulunduğu Yıl: 1949-1959
Tanımlandığı Yıl: 1966
Bilgi: Afrika’ya gidip bir erişkin aligator görseniz, 4,5 mlik dev sürüngen sizi epey bir ürpertirdi. Ancak 8 tonluk heybetli kuzeni olan otobüs büyüklüğündeki erişkin bir Sarcosuchus yanında yavru kertenkele gibi kalırdı. İmparatorumuz, yaklaşık 112 milyon yıl önce yaşamış ve bulunan jüvenil Nigersaurus kemikleri üzerinde rastlanan diş izleri sayesinde büyük omurgalılardan dev theropodlara kadar birçok canlı grubunu avladığı düşünülüyor. Yine o dönem yaşayan veJurassic Park 3 filminde konu olan Spinosaurus‘a da büyük bir rakip olduğu düşünülüyor. Diyet düzeyi günümüz Nil Timsahları ile benzerlik gösteriyor.
Üst çene kemiğinde 70 diş, alt çene kemiğinde 62 diş bulunduruyordu. Toplamda yaklaşık 1,6 m’lik bir kafatasına sahipti. Ayrıca üst çene kemiği alt çenesinden uzun, bu sayede çene kapağında fazladan bir kesme ve basınç kuvveti sağlayabiliyor. Yapılan kafatası analizleri sonucu 9 tona ulaşan ısırığı ile gelmiş geçmiş en kuvvetli çene gücüne sahip olduğu düşünülüyor. Çenenin ucunda ”bulla” adında bir genişlik var. Bu yapı günümüz timsah türleri olan ghariallardaki ”ghara” ile karşılaştırılmaya çalışılıyordu. Ancak ghara sadece erkeklerde bulunur ve cinsel seçilim için kullanılan bir yapıdır. Sarcosuchusdaki ise her cinsiyette vardır. Bu yapı, şimdilik esrarengiz bir biçimde keşfedilmeyi bekliyor. Yapılan son araştırmalar ile bu yapının vokalizasyon sağladığı düşünülüyor.
Sarchosuchus, Deinosuchus ve Purussaurus gelmiş geçmiş en büyük timsah-benzeri canlılardır. Ancak bullası ileSarchosuchus liderliği almış durumdadır. Timsah-benzeri denmesinin sebebi morfolojisi her ne kadar timsahlara benzese de aslında bir timsah değil bir pholidosaurdur. Purussaurus ise diğer kuzenlerinin aksine 8 milyon yıl önce gibi yakın bir tarihte yaşamıştır. Bu da daha farklı bir seçilim sürecinde olduğu düşüncesini oluşturuyor.
Kemiklerdeki Harris Çizgilerin analizi sonucu bu türün erişkinliğe ulaşma süresi 50-60 seneyi bulduğu görülüyor. Yani neredeyse hayatı boyunca büyüyor. Bu çizgiler normalde kemik yoğunluğun arttırır. Ancak çizgilerin sayımları ve günümüz timsahlar ile karşılaştırmaları sonucu gerçeğe en yakın tutarlıkta spekülasyonlar yapılmasını sağlıyor. Bu çizgiler sadece radyografi ile görülebilmektedir.
Hazırlayan: Pedram Türkoğlu (Evrim Ağacı)
Kaynaklar ve İleri Okuma:
  1. Dinosaurs
  2. NatGeo
  3. Wikipedia

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir