Eşcinselliğe bakış dünyayı bölüyor

Amerika’nın ve Avrupa’nın pek çok bölgesinde eşcinsel evlilikler yasallık kazanıp farklı cinsel tercihi olanlara hoşgörü yükselirken, dünyanın pek çok bölgesinde eşcinsellik yasalarla suç haline getiriliyor.

Örneğin Rusya eşcinsellikle ilgili herhangi bir yayını, haberi dahi “eşcinsellik propagandası” gerekçesiyle yasaklıyor. Hindistan daha da ileri gidip, farklı cinsel tercihleri (LGBT) olmayı resmen yasaklayarak, eşcinselliği suç haline getirdi. Aynı şekilde Nijerya aynı cinsiyetten olanların evlenmesini, hatta herhangi bir amaçla bir araya gelmesini bile yasaklayan bir yasa çıkardı.

CEZASI ÖLÜM

Dünya’nın batısında LGBT hareketi ciddi kazanımlar elde ederken, Afrika ve Orta Doğu’da eşcinsel olmak hapsi boylamak, hatta ölüm cezası ile cezalandırılmak için yeterli bir sebep olarak görülüyor.

Öte yandan, son yıllarda Batı’da gay haklarında ciddi kazanımlar elde edilmesi, Rusya gibi ülkelerin, LGBT’leri “eşcinsel aşkın agresif propaganda”sını yapmakla suçlayıp, daha sıkı önlemler almasına yol açıyor. Yine Uganda’da anti-gay aktivistleri gay’lerin yoksul Ugandalı çocukları eşcinselliğe yönelttiğini ilan ederek LGBT’lere savaş açıyorlar.

BİZ VE ONLAR

Rusya gibi muhafazakar değerleri savunan ülkelerin politikacıları eşcinsellerin yasal haklarını kazanmasını, Batı toplumunun çürümesi olarak değerlendiriyorlar. Batı’da ise bu durum bir eşitlik ve insan onurunun tanınması meselesi olarak ele alınıyor.

Politikacıların belirlediği yasalar ülkeden ülkeye değişirken, dünya ulusları arasında da eşcinselliğe bakışta farklılıklar var. Bu farklılıkları yanıtlamak için yola çıkan Pew Research Center’a göre, dünya gerçekten de eşcinsellere tanınan haklar konusunda bölünmüş.

ARALARINDA UÇURUMLAR VAR

Ülkelerin eşcinselliğe bakışına göre ilginç bir dünya haritası ortaya çıkıyor.

Bir şirketin 39 ülkede yaptığı araştırmaya dayanarak hazırladığı haritaya göre, Afrika ülkeleri eşcinselliğin yasaklanmasını isteyecek kadar çok katı bir tutuma sahip. Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde de halkın çoğunluğu eşcinselliğe hoşgörülü değil.

Avrupa ülkeleri, Avustralya, Kanada, Arjantin, Şili gibi ülkeler ise bu konuda son derece liberal. ABD, ABD ve Brezilya gibi ülkeler de hoşgörü oranı epeyce yüksek.

DİNDAR ÜLKELER

Araştırmaya göre, ülkeler zenginleştikçe daha az dindar oluyor ve eşcinselliği kabullenmeye daha eğilimli bir tutum benimsiyorlar. Ama yoksul, daha dindar ülkeler eşcinselliği tam tersine reddetme eğilimi gösteriyor.

Harita uluslararasındaki görüş farklığının ne denli derin olduğunu göstermesi açısından ilginç veriler sunuyor. Rusya’da halkın yüzde 74’ü eşcinselliğin toplum tarafından kabul edilmemesini söylerken, bu oran Nijerya’da yüzde 98’e fırlıyor. Diğer tarafta Kanadalıların yüzde 80’i toplumun eşcinselliğin kabullenmesi gerektiğini belirtirken bu oran İspanyollarda yüzde 88’e çıkıyor.

TÜRKİYE ARADA KALMIŞ

Avrupa’dan doğuya doğru gittikçe anti eşcinsel eğilim yükseliyor. İtalya’da toplumun eşcinselliği kabul etmemesini söyleyenler yüzde 18 iken bu oran Yunanistan’da yüzde 40, Polonya’da yüzde 46’ya fırlıyor.

Türkiye’de ise halkın sadece yüzde 9’u eşcinselliğin toplum tarafından kabullenilmesini savunurken, diğer 78’i de buna karşı çıkıyor. Türkiye bu rakamlarla Doğu Avrupa ülkeleriyle Arap ve Afrika ülkeleri arasında bir yerde konumlanıyor.

Diğer yandan Afrika ülkelerinde anti eşcinselliğin çok yüksek çıkmasının nedeni bu ülkelerin Amerikan dinci sağ akımların etkisi altında olmalarına bağlanıyor. ABD ise yüzde 60’lık eşcinselliği destek oranıyla gelişmiş Batı ülkeleri arasında en düşük hoşgörü oranına sahip.

TABLO-ESCİNSEL77 ÜLKEDE YASAK

1.2 milyar nüfuslu Hindistan’ın eşcinselliği yasaklayan ülkeler arasına katılması bu konudaki dünya dengelerini değiştirdi.

Hindistan’ın dışında eşcinselliği yasaklayan 76 ülke daha olması karanlık bir gerçeği işaret ediyor.

İran, Suudi Arabistan, Yemen ve Moritanya ve Nijerya ve Somali’nin bazı bölgelerinde eşcinsel olmanın bedeli ölüm cezası…

Ahmet Buğdaycı

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir