Etik rehberi: Yaptığımı yapma, dediğimi yap!

Türkiye yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla çalkalanırken Başbakanlık Etik Kurulu, kamu görevlilerinin uyması gereken etik kuralları anlatan, çalışan ve yöneticilere, hayali olaylar üzerinden örnekler vererek “siz olsaydınız nasıl davranırdınız?” soruları yönelten etik rehberi hazırladı.

Rehberde kamu görevlilerine yönelik, “Hediye almak bubi tuzağına dönüşmektedir”, “‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ anlayışı ile hareket etmek doğru değil” gibi uyarılarda bulunulması dikkati çekti.

Rehberde yöneltilen sorulardan bir örnek:

-“Müsteşarın yeğeni, bir kamu kurumunun açtığı yazılı sınavı kazanarak sözlü sınava davet edilmiştir. Yeğen, amcasından, ilgili kurumun yöneticisini arayarak kendisinin işe alınması için ricada bulunmasını istemektedir. Müsteşar nasıl hareket etmelidir?“. “Fen işleri müdürünün amcası inşaat malzemeleri satmaktadır. Kendisini ziyarete gelen yeğenine, belediyeye iş yapan firmaları, kendisinden malzeme almaları konusunda yönlendirmesi için ricada bulunmaktadır. Müdür ne yapmalıdır?”

Bunların hepsine rehber tarafından verilen cevap, bizim pratikte, özellikle de son dönemde gördüklerimizin tabii ki tam tersi!

Rehberin tamamına ulaşmak için :

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir