gtag('config', 'UA-20348778-1');
Anasayfa / Çevre / Evlere Doğal Hava Filtresi

Evlere Doğal Hava Filtresi

Bazı ev bitkileri, havayı zehirli maddelerden arındırarak iç mekânlardaki hava kalitesini artırıyor.

Kurdele çiçeği, sarısabır, dracaena, kasımpatı, yelken çiçeği gibi ev bitkilerinin odanın içindeki havayı temizleme-arıtma özellikleri olduğu uzun zamandır bilinmekte. Avusturalya’da yapılan yeni bir araştırma, bu doğal filtreleme işlemi için, mekânın büyüklüğüne göre ortalama kaç tane bitki gerektiğini ortaya koydu.

Birçok ev bitkisi, yapıştırıcı, boya, sunta mobilya, plastik, mürekkep, temizlik malzemeleri, soba ya da sigara dumanından havaya yayılan, insan sağlığını tehdit eden uçucu kimyasal bileşimleri emme özelliğine sahip. Hatta bazıları aseton, benzen, kloroform ve formaldehit gibi zehirli organik bileşikleri, zararsız maddelere çevirebiliyor.

‘3-4 saksı ev bitkisi yeterli’

Sidney’deki Teknoloji Üniversitesi’nden Profesör Margaret Burchett araştırmasında, sadece bir ev bitkisinin akvaryum büyüklüğünde bir kapalı mekânı 24 saat içerisinde her türlü zehirli maddeden arındırabildiğini kanıtladı. Araştırmacı, “Büronuzdaki havanın temizlenmesi için yağmur ormanlarına ihtiyacınız yok” diye konuştu. Profesör Burchett’e göre, 25 metrekarelik bir odadaki havanın tüm zehirli bileşenlerden arındırılabilmesi için 3-4 saksı ev bitkisi yeterli.

Kaynak:Deutsche Welle Türkçe

www.dunyalilar.org

Rastgele Haber

iklim-degisikligi_kuraklık

İklim Değişikliği; Hayatta Kalma Rehberi

İklim değişikliğinden sorumlu olanlar dünyanın dört bir yanındaki insanlar, işletmeler, kentler ve ülkeler ise, çözüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir