Faytona Binme Atlar Ölüyor!!!

Adaların kanayan yarası atlara yapılan eziyet ve at ölümleri üzerine dikkat çekmek isteyen hayvanseverler, Özgürlük Savunucuları adlı bir grubun düzenlediği “Faytona binme, yılda 400 at ölüyor” kampanyası” eylemini 30 Ağustos Cumartesi günü, Büyükada’da gerçekleştirdi.

10403518_10152464979138557_5146162828582134599_n

Eylem bitiminde bir basın açıklaması yapıldı.

“Yazın 40 derece sıcakta, aç susuz çalıştırılan, kırbaçlanan, tekmelenen, dili kesilen, burnundan kan gelene kadar koşturulan, tüm yaz sömürüldükten sonra kışın açlığa ve soğuğa terkedilen atlara yaşatılan zulüm Adaları kirletmekte… Varoluşu doğada özgürce yaşamak olan hayvanlar, şımarık ve bencil insanın eli kırbaçlı nostaljisine tutsak edilerek ölümüne koşturuluyor.

Fayton atları için tek gerçeklik; tutsaklık, işkence ve ölümdür. Her yıl 400 den fazla at “fayton kazalarında” yaşamını yitiriyor. Kış gelince bakımı külfet görüldüğünden birçoğu adanın yüksek bölgelerinde kaderine, açlığa, soğuğa, hastalığa yani ölüme terk ediliyor. Açlık, soğuk ve hastalıktan ölen atların sayısı ise bilinmemekte. Bu zulüm ve sömürünün bitmesi için çözüm: “Daha az fayton, atlar için daha iyi koşullar!” değil, atlı faytonların tamamen kaldırılmasıdır! Talebimiz, atlara özgürce yaşam hakkının yani her canlının doğuştan sahip olduğu en temel hakkın geri verilmesidir. Unutmamak gerekir ki, hayvanlara merhamet değil, binlerce yıllık adalet borçluyuz. Köleliğin hüküm sürdüğü sistemde atların maruz bırakıldığı sömürüye ve adına “kaza” dedikleri cinayetlere karşı, atlara ve yeryüzünün tüm bileşenlerine “Özgürlük!” diyoruz.

10409290_10152480111774760_3945974673025739922_n

İnsanların ulaşımı, konforu, sağlığı, kıyafeti, keyfiyeti, sofrası, eğlencesi için çiftliklerde, laboratuvarlarda, sirklerde, hayvanat bahçelerinde hayvanlara cansız, acı çekmeyen “nesne” gibi davranılmaktadır. Oysa hayvanlar da bizler gibi acıyı, mutluluğu, hisseden, anneliği, çocukluğu, açlığı, susuzluğu yaşayan, bizler gibi nefes alan, bizler gibi nefes veren, bizler gibi özgür olmak isteyen, bizler gibi özgürce koşmak isteyen canlılardır.

Tek yol köleliğin hüküm sürdüğü ve hayvanların maruz bırakıldığı sömürü sisteminin son bulmasıdır.

Faytoncular Odası Başkanı Hasan Ünal ise “Eylem engellenmelidir, olacak olanlardan sorumlu değiliz” söylemiyle bizi açık bir şekilde tehdit etmekten çekinmemiştir. Yaptıkları açıklamada her ne kadar atların insan olmadan yaşayamayacağını -ki bu çok komiktir- ve faytonlarda atları çalıştırarak atları düşündüklerini söyleseler de -ki bu da oksimorondur- bisiklet kullanıcılarına açıktan saldırmışlardır. Düşündükleri tek şey cepleridir. Biz, hiçbir canlı zarar görmedikçe kimsenin ekmek parasının peşinde değiliz. Atsız ve motorsuz ulaşım, sömürüsüz, cinayetsiz, kırbaçsız ekmek parası kazanmak mümkün. Adaların ulaşım sorun için atların kullanılmadığı, doğaya ve ekolojik sisteme dost çözümlerin uygulamaya koyulmasını istiyoruz. Yeter ki isteyin, zor da imkansız da değil!

Adalarda ve Türkiye’nin tüm bölgelerinde atların sırtında cereyan eden bu zulmü uluslararası çapta teşhir etmekten de geri durmayacağımızı kamoyuna bildiriyoruz. Bu zulmüm sona erene dek bu mücadelenin peşini bırakmayacağız.

Atlar ne faytona ne mezbahaya; Adalar da ne talana, ne yağmaya, ne ranta ne turizme, ne de işgale mahkûm edilmelidir.

Son olarak “Faytona binme atlar ölüyor” diye yineliyoruz ve zulümden, işkenceden, gasptan yana değil yaşamdan yana saf tutan, haklara duyarlı tüm kesimleri, grupları ve bireyleri, Faytoncular Odası Başkanı Hasan Ünal’ın tehditlerine ve atların yaşamlarını tehdit eden faytonlara karşı dayanışmayı ve direnişi büyütmeye, “faytonculuk” adı altında işlenen cinayetleri BOYKOT etmeye çağırıyoruz.

Gerçekleştirilen eylemin facebook sayfası: https://www.facebook.com/events/1483629985187829/

Dünyalılar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir