gtag('config', 'UA-20348778-1');
Anasayfa / Genel / Fazla Fotoğraf Çekmekten Vazgeçin!

Fazla Fotoğraf Çekmekten Vazgeçin!

Yaşadığımız her anı belgeleme ihtiyacımız, aslında içinde bulunduğumuz o anı hatırlamamıza engel oluyor. İronik bir durum değil mi?

ABD’deki Faifield Üniversitesi’nden Linda Henkel’in araştırması,fotoğraflamanın hatırlamak için izlenen en iyi yol olmayabileceğini, mutlu anların her ayrıntısını belgeleme takıntısının, bunları hatırlama beceresine zarar verebileceğini gösterdi.

Psychological Science dergisinde yayınlanan makaleye göre, Fairfield Üniversitesinde görev yapan Linda Henkel anılar ve fotoğraflar arasındaki ilişkiyi araştırırken öğrencilerini Güzel Sanatlar Müzesi’ne götürdü. Öğrencilerinden rastgele seçtikleri 15 eserin fotoğrafını çekmesini, 15 eseri ise incelemesini istedi.

Ertesi gün eserlerin bazı ayrıntıları konusunda hafıza testine tabi tutulan öğrencilerin fotoğrafını çektikleri eserleri hatırlamada daha fazla güçlük çektiği görüldü.

Henkel, nesneleri ya da olayları hatırlama işinin “fotoğraflayanın beyni yerine”, fotoğraf makinesi ya da akıllı telefona bırakılması nedeniyle hafızanın rolünü oynayamayabileceğini vurguladı.

Dünyalılar

Rastgele Haber

freedom_özgürlük

Sonsuz Uyum, Rahat Mutsuzluk

Sonsuz uyum, rahat mutsuzluk Doğduğumdan beri kaçmaktayım, öyle hızlı uzaklaştım ki artık kendimi seçemez oldum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir