Güncel

Feminist Bira

Yeni çıkan ‘’Cerveja Feminista’’ Feminist bira kadın çıplaklığının reklamlarda yoğun biçimde kullanılmasına karşı savaşta yeni bir cephe açtı.

Feminist Bira, 65 – 10 adlı Brezilya’lı bir aktivist grup tarafından bir eylem olarak tasarlandı. Grubun ilginç adı, ülkede yapılan bir araştırmanın ortaya çıkardığı istatistikten geliyor. Brezilya’da kadınların %65’i kadın çıplaklığının reklamlarda kullanılmasından rahatsızlık duyuyor ve buna karşın reklam ve pazarlama sektöründe çalışan tasarımcıların sadece %10’u kadın.

Grubun kurucularından olan Thais Fabris, kadına farklı toplumlarda farklı kültürlerde sayısız anlamlar, değerler atfedilmesine rağmen iş reklamlara geldiğinde gün boyu ekranlarda ya da reklam panolarında ürün tanıtım objesi olarak kullanılmasının kadına yönelik şiddet ve tacizin yolunu açtığına ve yine aynı toplumların bu duruma nasıl duyarsız kaldığına dikkat çekerek ‘’umuyoruz ki en azından bu biranın her geldiği masada bu konu, en azından bir kere bile olsa konuşulsun’’ diyor.

Ayhan Yalçınkaya

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu