Anasayfa / Bilim Teknoloji / Genpets – Yaşayan Oyuncaklar

Genpets – Yaşayan Oyuncaklar

“Bu bir oyuncak ya da robot değildir” denilerek Amerika’da piyasaya çıkan garip canlılar tartışma konusu oldu.bbj36

Bio-genica isimli firmanın bir grup çılgın genetikçiye yaptırdığı bu garip yaratıklar, firmanın iddiasına göre canlı. Firma bu yaratıkların evcil hayvanların yerini alacağını iddia ediyor.

Yeni çağın evcil hayvanları olarak adlandırdıkları projede kullanılan hayvanlar da genetik değişime uğramış mutant hayvanlar ve içlerinde de chip takılı. Nefes alıp verebilen, kalp atışları değişen ve günlük olarak beslenebilen bu canlılar, minimal bir yaşam destek ünitesiyle birlikte satılıyor. Bu yaratıkların hepsinin karakterleri de birbirinden farklı. Markette ‘raflardaki’ hayvanlar, bir boru ile özel yapım raftaki besleme sisteminden besleniyorlar ve sürekli ‘taze’ kalıyorlar.  Genpets3

 

Raftaki havyanı beğendiğinizde hayat destek sisteminden çıkarıp paketi açıyorsunuz. Pakette sol altta görülen 4 tane lamba hayvanın “son kullanım tarihini” belirliyor. 1 tane kaldığından artık “değiştirme zamanının yaklaştığını” ifade ediyor. 1 yıl ömürlü ve 3 yıl ömürlü iki ayrı “model” olarak sunulan hayvanların, karakterleri paketteki renklerle ifade edilmiş. Bu renklerin anlamları şöyle:

Kırmızı: Atletik ve enerjik

Yeşil: Yardımsever, uyumlu ve barışçıl

Mor: Yaratıcı ve ruhsal olarak gelişkin

Mavi: İletişimci

Turuncu: Maceracı, kendinden emin ve meraklı

Sarı: Oyuncu ve eğlenceli

Genpets5

Zigot Mikro Enjeksiyon sistemiyle elde edilen hayvanlar, birden fazla hayvanın genetik karışımından oluşan, kanlı canlı, yaşayan hayvanlar. Bu yöntem ilk olarak 1997 yılında kullanılmış ve parıldayan bir denizanasının parıldama özelliği bulunan bir fare üretilmiş. 2003 yılında ise tavşan ile insan genleri karıştırılarak yarı insan yarın hayvan bir mutant üretilmiş. Şimdi ise bu teknolojiyi kullanan firma paket içinde bitkisel hayatta alıcısını bekleyen karışım bu hayvanları üretmiş.

Paketlerinin içinde sıra sıra asılı olarak mağazalarda duran genpet’ler (bu hayvancıklara bu isim verilmiş), paketteyken bir hortum vasıtasıyla yavaşça besleniyorlar ve hayatta kalıyorlar. Bio-genica firması bu sistemi evde de kullanabileceğinizi böylece tatili vs. giderken hayvanı bitkisel hayata yatırabileceğinizi de belirtiyor!

Bu hayvanların diğer özellikleri ise şöyle: Büyümüyorlar (zaten en büyük boyutları paketteki halleriymiş), konuşamasalar da sesler çıkartabiliyorlar, duygularını ifade edebiliyorlar, paketten çıkarınca 20 dk. içinde uyanıyorlar ve gözlerini açıyorlar. Haftada bir kere özel yemleri ile beslemek yetiyor ve sorunuz olduğunda “teknik destek departmanını” arayabiliyorsunuz.bbj3n (1)

İşin daha da ilginç yanına gelince…

Tüm genpet’lerde uzaktan iletişime imkan veren bir iletişim ve kontrol çipi takılı. Böylece Bio-Genica ağına doğrudan bağlı olarak güncelleme işlemi sizi meşgul etmeden yapılabiliyor. LCD takılı modellerinde hayvanın üzerindeki LCD ekrandan durumunu izleyebiliyorsunuz.

Genetik canlıların evde bulunması fikrine karşı çıkanlar bu yaratıkların hemen yasaklanmasını istersen özellikle psikologlar, Genpetlerin çocukların psikolojik gelişiminde kapanmaz yara ve travmalara neden olacağını savunuyor. Bu yaratıkların yetişme çağındaki çocukları gerçekle hayal dünyası arasında bırakacağını belirten psikologlar, ürünün yasaklanmasından yana görüş bildirdi.

Firmanın web sayfası:
http://www.genpets.com/index.php

Kaynak:

http://bilimtrue.blogspot.com.tr/

Dünyalılar

Rastgele Haber

Kuantum Yalanları 2

İTÜ Fizik Bölümü’nden Prof. Dr. Kerem Cankoçak’ın Kuantum yalanlarına verdiği yanıtlardır! Bilinçli bir biçimde, belli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir