İki ülke, iki asgari ücret…

Komisyonun yapmış olduğu birkaç toplantıdan sonra, hükümet kararını açıkladı. Şimdi sessiz sedasız gündemden düştü. Artık asgari ücretli düşünsün bu ücretle nasıl geçinilir diye

Asgari ücret, her ne kadar çalışma hayatında en asgari ücreti belirleyerek işçiyi koruma mantığından ortaya çıkmış olsa bile, pazarlık gücü olmayan örgütsüz işçilerin ezici çoğunluğu oluşturduğu günümüzde azami ücret muamelesi görüyor. Bu yıl da işçiler, geçinebilmek için fazla mesaiye yüklenecekler, bu yıl da ek işler peşinde koşacaklar, hafta sonu, tatil demeden gelirlerini arttırmanın yolunu arayacaklar. Kadın işçiler, hafta içi fabrikada hafta sonu ev temizliklerini kollayacaklar, evlere aldıkları işlerde çoluk çocuk çalışacaklar. Birkaç aile aynı evi paylaşacaklar, yemeyecekler içmeyecekler ama hayatta kalmaya çalışacaklar. Çünkü hükümetin onlara reva gördüğü ücret ilk altı ay için 846 TL. Tek başına bu ücretle yaşa yaşayabilirsen!

Komisyonun yapmış olduğu birkaç toplantıdan sonra, hükümet kararını açıkladı. Şimdi sessiz sedasız gündemden düştü. Artık asgari ücretli düşünsün bu ücretle nasıl geçinilir diye! Şimdi başka bir ülkeye yüzümüzü dönelim, 500 bini aşkın Kamboçyalı tekstil işçisi  hükümetin  asgari ücret zam önerisini kabul etmedikleri için günlerdir grevdeler. Tekstil işçileri asgari ücretin 2 katına çıkarılmasını 160 dolar yapılmasını talep ediyor. Hükümette 100 dolardan  yukarısı olmaz diyor. Kavga devam ediyor.

Yeni yıla eylemle giren işçilere güvenlik güçleri 3 Ocak’ta silahlı bir saldırı yaptı. 4 işçinin ölümüne ve çok sayıda işçinin yaralanmasına neden oldu. Devletin barışçıl eylem yapan işçilere silahla saldırması tüm ülkede tansiyonu yükseltmiş durumda. Ülke ayakta. Kamboçyalılar, asgari ücretin iki katına çıkartılması için mücadele ediyor. Bilmiyorum talep size tanıdık geldi mi? Türk-İş de ilk toplantıda, ülkemizde asgari ücretin en az iki katına çıkarılması yani 1600 TL olması gerektiğini belirtmişti. Biz yüzde 5’e  yani 846 TL’ye razı olduk. Ama Kamboçyalı işçiler kararlı.

İki ülke iki asgari ücret mücadelesi, artık siz karar verin hangi ülkenin işçileri taleplerine en yakın. Belki, biz istemesini bilmiyoruz, ne dersiniz!

Alıntı: sendika.org / Nuran Gülenç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir