İrlanda’da “Kürtaj Yasası” Meclisten Geçti

 

İrlanda Parlamentosu dün uzun saatler süren tartışmaların ardından kürtaja şartlı izin veren yasa tasarısını onayladı. Yeni yasanın yürürlüğe girmesi için parlamentonun üst kanadının onayı gerekiyor. 31’e 127 oyla kabul edilen yasa, hayati tehlikesi bulunan anne adaylarına kürtaj hakkı tanıyor.

Yeni düzenlemenin neden olduğu tartışma kemer sıkma politikalarına gösterilen tepkileri bile geride bıraktı. Kürtaj hakkını savunan Başbakan Enda Kenny, genel kurulda yaptığı konuşmada tasarı nedeniyle bir çok tehdit aldığını söyledi. Kenny’ye kendi partisinden de tasarı ile ilgili eleştiriler geliyor. Başbakan Enda Kenny’nin lideri olduğu Fine Gael Partisi’nden tasarı aleyhine oy kullanan 5 milletvekili ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Lucinda Creighton da bulunuyor.

Kürtajın her koşulda yasak olduğu Malta ile birlikte Avrupa Birliği üyesi iki ülkeden biri olan İrlanda’da, son yıllarda yaşanan bazı ölümcül vakalar sonrası kürtaj tartışmaları alevlenmişti.

Koyu Katolik İrlanda’da 1983 yılında kürtajın yasaklanmasının 9 yıl ardından 14 yaşında bir kızın tecavüze uğraması ile Yüksek Mahkeme düzenlemeye gitmiş ama bu kanunda belirsizliklere yol açmıştı.

Geçtiğimiz ekim ayında 4 aylık hamile bir kadın doktorların kürtaj yapmayı reddetmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Olay, Katolik Kilisesi’nin etkisi altındaki İrlanda’da kürtaj konusunu gündeme taşımış, hararetli tartışmalara neden olmuştu.

İrlanda, sağlık durumu nedeniyle kürtaj olması gereken bir kadına bu hakkı vermediği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından da mahkum edilmişti.

Olaylar üzerine kürtaj yasasının düzenlenmesini destekleyenler ve karşıtları parlamento önünde uzun süren protesto gösterileri yapmıştı. Başkent Dublin’de beş binden fazla kişi başbakanlık ofisine yürüyerek yeni ölümler yaşanmaması için kürtaj kanunlarındaki belirsizliklerin bir an evvel giderilmesini talep etmişti.

www.dunyalilar.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir