Bilim Teknoloji

Işığın Doğasını Anlamada Bir İlk

mete atatüreDoç. Dr. Mete Atatüre, Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırma grubuyla birlikte ışık seviyesinin gürültü ölçümünü gerçekleştirerek bilim çevrelerinde ses getiren bir buluşa imza attı. Atatüre, ölçümünü “ışığı sıkıştırma” isimli yöntemle gerçekleştirdi ve bu esnada atomdan 100 kat daha güçlü olan bir süper atom elde etti. Çalışmasını Atatüre şu sözlerle anlatıyor;

“Bu çok küçük ama çok temel kuantum etkiyi gözlemleyebilmek için önce doğal atom yerine, kuantum nokta dediğimiz yarı-iletken nanomateryal kullandık. Böylece ışıkla etkileşimi tek bir atomdan 100 kat daha fazla olan bir ‘süper atom’ elde etmiş olduk. Yıllardır gözlenemeyen bu kuantum gürültüsünü böylece net bir sekilde ortaya çıkardık. Yani, tam karanlıkta bile her daim var olduğunu düşündüğümüz temel gürültü seviyesinin, o karanlığa çok az miktar ışık eklediğimizde düşürülebileceğini ispat ettik. Bu etkinin var olabildiği deney koşullarında gürültü ölçümü 35 yıldır çok denenmesine rağmen başarılamamıştı. Bunun ana sebebi olarak, etkinin var olduğu ışık seviyesinin gürültü ölçümü için çok az olmasıydı.” 

Doç. Dr Mete Atatüre çalışmalarının amacını ve hedeflerini “doğayı ya da ışığın doğasını daha iyi anlamak” olarak özetliyor. Bir bakıma CERN deneyleri ile aynı kategoride sayılabilir. Atatüre, üzerinde çalıştığı alanı ise şu şekilde tanımlıyor: “Işık sinyalindeki gürültüye ‘kuantum gürültüsü’ denir. ‘Deniz seviyesi’ dediğimiz şeyin aslında dalgalar yüzünden değişiyor olması gibi de düşünebiliriz. Işık şiddeti arttıkça gürültü de artar. Lazer ışığındaki ile araba farından gelen ışığın gürültüsü birbirinden farklıdır. Hepsinin ortak noktasıysa tam karanlıkta bile var olan kuantum gürültü seviyesinin altına inemiyor olmalarıdır.”

Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Boston Üniversitesi’nden doktorasını alan Dr. Atatüre, doktora sonrası çalışmalarını  Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde tamamladı. Akademik hayatını Cambridge Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak sürdüren başarılı bilim insanı, Institute of Physics ve Bilim Akademisi üyesidir.

Not: GazeteBilkent’ teki konu ile ilgili haberden faydalanılarak hazırlanmıştır.

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu