Istakozlar Yamyamlaştı

Küresel ısınma nedeniyle artan sayıları, ıstakozların yiyecek bulamayıp birbirlerini yemesine neden oluyor.istakoz1

 

Son yıllarda Maine kıyıları ıstakozlarla dolup taşıyor. Ancak Mother Jones sitesine açıklama yapan Maine Üniversitesi uzmanlarına göre bu sevindirici bir gelişme değil. Çünkü ıstakozların artışı iki nedene bağlanıyor. Birincisi küresel ısınma nedeniyle su sıcaklığının artması ve aşırı avlanma. İkincisi ise, ıstakozlarla beslenen diğer balıkların nüfusunun azalması.

Balıkların azalması nedeniyle yiyecek bulamayan ıstakozlar, birbirlerini yemek zorunda kalıyor. Maine Üniversitesi’nden Deniz Biyoloğu Noah Oppenheim, denize yerleştirdikleri kameralarda bir gecede kendi türü tarafından yenen ıstakoz sayısında 1990 yılından beri yüzde 90 oranında artış olduğunu söylüyor.

Istakozların bu eğilimi balıkçılara da zarar veriyor. Avlanan ıstakoz miktarı 2012 yılında 57 bin tonla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, fiyatlar pound başına 2,72 dolara kadar düştü. Maine balıkçıları, bu fiyatlarla geçinmekte zorlanmaya başladı.

Ayrıca bu düşük fiyatlar, tüketiciye kadar da ulaşamıyor. Çünkü ıstakozların canlı olarak taşınması oldukça pahalıya mal oluyor. Deniz suyu sıcaklığının artması da, ıstakozların her an bakteri enfeksiyonlarına açık hale gelmesine neden oluyor. Dolayısıyla Mainelilerin tek umudu, ıstakoz yiyen balıkların ya da soğuk suyun geri dönmesi.

Kaynak: Posta212

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir