İşte o vakit İslam Alem’inin Kurban Bayramı Kutlu Olsun!

Kurban, insanın Allah’a yaklaşmasına ve O’nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir. “Kurban”kelimesinde bu mana vardır. İnsan kurban kesmekle İbrahim (a.s.) gibi Allah’a ve O’nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O’nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur.

 Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan her şeyde esas olan iyi niyettir. Kurbanda da böyledir, iyi niyet ve ihlas esastır.

Kurban, İslâm’daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bir başka örneğidir.

Dünyada yaşadığınız katliamlar, sürgünler, dışlanmışlıklar, mahrumiyetler, eziyet ve zulümler, döktüğünüz kanlar, verdiğiniz canlar bayrama erişmiş olmak mı?

Ve bayramlar yalnız yaşanmıyor değil mi? Birileri ile paylaşmalı mutlaka. Aynı imanla, gönül bağıyla , aynı serencamı yaşayan kimseler ancak birbirleriyle bayramlaşırlar.!

İslam Alemi birlik ve bütünlükten yoksun, kalbi paramparça, ruhu örselenmiş, kimsesizliği derinden yaşayan ve kıskanılası o ilk asr-ı saadetin bayramlarına hasret!

Yazık ki yeni elbiseler giyerek, tatlıları, tuzluları ikram ederek, vur patlasın, çal oynasın eğlencelerle bayram gelmez!

Gelmiyor da! Bir daha ki bayram provası, inşallah daha bileylenmiş bir şuurla, daha ciddiye alınmış sorumluluk duygusuyla en yüce onur ve gururuyla gelir ve yaşanır!

İşte o vakit İslam Alem’inin Kurban Bayramı Kutlu Olsun!

Leyla Çal 

Dünyalılar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir