İtalyan Usulü Protesto…

Geçtiğimiz aylarda Alplerin altından geçecek 57 kilometrelik tünelin yapılmasını önlemek için İtalya’da protestolar başlamıştı. İtalya’nın Torino, Fransa’nin Lyon şehirleri arasında yapılan yüksek hızlı tren hattının bu tünelden geçmesi planlanıyordu.

Ancak çevreci aktivistler tünelin çevreye vereceği zararların büyük olacağı endişesini taşıyorlardı. Ayrıca hızlı trenin doğaya zarar vereceğini 20 milyon euro olan yatırımın ekonomik krizle mücadele eden İtalya için gereksiz bir harcama olduğunu savunuyorlardı.

Protesto gösterileri her zamanki gibi sert bir biçimde devam ederken beklenmeyen bir şey oldu. 

 

Fotoğrafçı Marco Bertorello’da bu ana tanıklık etti ki… Çevik kuvvet protestocuların yürüyüş eylemine karşı yol boyunca beklemekteydi. Bu sırada 20 yaşındaki genç bir kadın polislerden birine doğru hızla koştu ve kollarını polisin boynuna atarak onu cam siperliğinden öptü, ardından dudaklarına dokundu.

Başta ürken genç polisin, gözleri kapanmıştı görüntülendiğinde..Belki 5 saniye suren bu olay aslında çok şey ifade etti, tüneli engelleyemese de…

Genç kadının bu hareketi uzun süre sosyal medyayı ve gündemi meşgul etti. Barışçıl bir protesto gösterisi olarak adlandırıldı. Fakat maalesef bu hareket İtalyan polisleri tarafından halka açık yerde görev halindeki bir polise taciz olarak nitelendirildi.  Genel Sekreter Franco Maccari’nin yaptığı açıklama ” Eğer polis kızı öpseydi, 3. Dünya Savaşı çıkardı. Bu hareket üniforma taşıyan bir memura yapılan hakarettir ve eylemi yapan Ms De Chiffre suçludur.” biçiminde oldu.

Ms De Chiffre geçtiğimiz hafta facebook sayfasına bir gönderi yazdı.” Bütün politikacılar domuzdur.”

http://www.mirror.co.uk/news/weird-news/nina-de-chiffre-charged-sexual-

Sibel ÇAĞLAR

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir