Sizce iktidarın paydaşları buldukları her fırsatta neden ağlıyorlar?

İtiraf!

İTİRAF!
Geçenlerde Çanakkale şehitlerini anma töreni yapılırken, bir kız çocuğu kürsüde Arif Nihat Asya’nın “Dua” şiirini okuyunca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yine kendini tutamayıp ağladı.
tayyip ağlıyor
Fotograf temsilidir

AKP’nin 13 yıllık iktidarı boyunca bu tür ritüeli çok izledik. Eski bakanlardan Bülent Arınç ilklerdendir. Artık bize ilginç gelmemeye başladı. Neredeyse alay konusu bile olmaya başladı insanlar arasında.

Epeydir düşünüyorum bu ağlama ritüeli üzerine. Neden acaba?
İnsanın, bazı söz ve görüntüler karşısında tepkisini dışa vurma biçimi şeklinde, geçiştirilmemesi gereken bir durum. İnsanın geçmiş/gelecek bağlamında vicdanıyla yüzleşmesi esnasında kopan fırtınanın bir alameti bana göre.

“Bu gibi durumlarda, insanın sızım sızım ağlayıp yakarması, inanç sistemine göre, insanın işlediği kötülükleri tanrıya içsesiyle bir tür itiraf etmesi anlamına geldiğini söylüyor, Marx Scheler.( Hınç Duygusu Ve Ahlak Yargısı)

Sorun bunun insana dair bir hüzünlenme biçimi değil de, bir tür tövbe olarak kutsanma şeklinde tezahür edip etmediğidir. Bu tür davranışların hüzünden çok isterik bir durum olduğu kuşku götürmez. Eğer öyleyse -ki öyle, bunu işlediği günahlara dair bir iç hesaplaşma saymak gerekiyor. Kişinin, bunu tanrıya “Ben yaptım.” derken çevresine itiraf etmemesi, dürüstçe değil, aksine günahkarlığının devamı niteliğini taşır. Çünkü itiraf toplumsallık içerdiği takdirde gerçek bir arınmadır.

Yargıç olan ‘tanrı’ olduğu müddetçe günahtan kaçılmaz. Ben insanın insana itirafının daha dürüst bir davranış olduğu düşüncesindeyim. Özellikle de işlediği kötülüklerin muhatabı olan kişiye/kişilere.Bu yüzden İsa’nın, “ilk taşı hiç günah işlememiş olanınız atsın.” meselini önemli bulurum. Ahlaki bir paradokstur bu mesel, ama bu bağlamda dikkate değerdir:

“Bir gün Farasiler/din yorumcuları zina ederken yakalanmış bir kadın getirdiler orta yere. İsa’ya ‘Muallim’ dediler, bu kadın zina işlerken suçüstü yakalandı.

isa_incil_hristiyan

Musa kutsal yasada bu gibilerin taşlanmasını bize buyurmuştur. “Sen bu işe ne dersin?” Bunu İsa’yı denemek içi söylüyorlardı. Öyle ki onu suçlu çıkarabilsinler. İsa yere eğilmiş, parmağıyla toprağa yazı yazıyordu. Kendisine soru sormakta diretmeleri üzerine doğruldu: “Aranızda kim günühsızsa kadına ilk taşı o atsın!” dedi. Yeniden yerde eğilip parmağıyla toprağa yazmaya başladı. Bunu işitince, yaşlılardan başlayarak, teker teker çekilip gittiler. İsa tek başına kaldı. Kadın da orta yerde duruyordu. İsa doğrulup ona, “ey kadın, seni yargılayanlar nerede??” dedi. Kimse seni suçlu çıkarmadı mı?” Kadın, “Hiç kimse ya Rap!” deyince, İsa, “Ben de seni suçlamıyorum, git ve bundan böyle günah işleme.” “Yuhanna: 3:11)

Darısı bu ‘isterik güruh’un başına!..

Osman Günay

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir