Kadınlar “Şarap”tan Anlamaz mı?

Şöyle bir mizansen düşünelim; Çiftler bir restorana gidip yemeklerini sipariş ettikten sonra somelier ( şarap garsonu – someliye okunur) gelip yemeklerine uygun şarabı seçmelerine yardımcı olur. Şarap masaya geldiğinde mantarı masada açılır. Bu noktaya dikkat etmek gerekir. Çünkü; istediğiniz şarabın daha önce açılıp gelmesi şişedeki şarabın istediğiniz şarap olduğu anlamına gelmeyebilir. Ama masanızda açılırsa pek çok kuşkuyu yok eder.

Somelier veya normal garson şarabın mantarını açtıktan sonra tadına bakmak üzere erkeğin kadehine az bir miktar koyar. Erkek şarabı koklar ve tadına baktıktan sonra servis edilmesini ister veya şarapta bir sorun görmüş ise reddeder. Bu reddetmede çeşitli nedenler olabilir.

Mantardan kaynaklanan hastalık şarabı bozmuş olabilir, ki bu duruma buşone adı verilir. Şarap üretimden kaynaklanan bariz sorunlardan kaynaklanan lezzet bozunumuna uğramış olabilir veya şarap raf ömrünü tamamlamış ve ölmek üzere olabilir. Bu durumu şöyle açıklayalım;  şarabın yaşamını bir çan eğrisi ile gösterecek olursak şarap bu eğrinin en üst noktasından aşağıya doğru giden eğrinin bir noktasında bulunmaktadır ve bu durum “şarap düşmüş” diye ifade edilir. Diğer ve önemli bir noktada,.somelier’nin seçtiği bu şarabın yenecek yemeğe uygun olmamasıdır.

Bu durumlarda şarap garsonundan şarabı değiştirmesi istenir ve onunda hiç itiraz etmeden şarabı alıp götürmesi ve uygun olan şarabı getirmesi gerekir.

İşte bu noktada şu soruyu sorabiliriz: Tüm bunları bir bayan yapamaz mı? Gayet tabi yapar. Hem de erkeklerden çok daha iyi yapan pek çok bayan tanıyorum.

Peki… Tatması için neden ilk önce erkeğin kadehine şarap konur?

Bu bir gelenektir ve şaraptan kadın veya erkeğin anlayıp anlamaması ile hiç bir ilgisi yoktur.

Şarabın ilk tadımda erkeğin kadehine konması geleneğinin şişenin kapatıldığı mantar ile ilgisi vardır. Şimdilerde şişe mantarları gayet kaliteli yapılıyor ve bu duruma sıkça rastlanmıyor ama eskiden mantarlar bu kadar kaliteli değildi ve açılırken bazı parçaları ve özellikle kısa şişe mantarları tirbuşon tarafından delindiğinde parçalanan parçacıklar şişeye düşer ve bu parçacıklar ise ilk servis edilen kadehin içine girer.

Centilmenlik gereği bu mantar parçacıklı ilk servis edilen şarap bir bayanın kadehine değil “Gentleman”in kadehine konur. Bayanlar temiz olan şarabı içsinler diye.

Şarabın ilk servisinde erkeğin kadehine koyma geleneği centilmenlik gereği ortaya çıkmış bir gelenektir. Artık, mantarlar kaliteli olsa da onları dibine kadar delmeden açan çift aşamalı tirbuşonlar yapılmış olsa da gelenek sürmektedir.

Yoksa; Kadınlar da erkekler kadar şaraptan anlarlar ve onlardan daha fazla seçicidirler ve dahi daha fazla keyif alırlar.

Memet Karabulut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir