Kan gölü Taiji’den yunus parklarına…

Japonya’nın Taiji Koyu, her yıl binlerce yunusun kanıyla boyanıyor. Japon Hükümeti, son dört yılda radikal boyutlara ulaşan kamuoyu tepkisine kulak asmayarak “kültürel faaliyet ve gelenek” maskesi altında bu acımasız ve anlamsız katliamı sürdürüyor.

Oysa Japon geleneği olamayacak kısa bir süredir, yaklaşık 45 yıldır sürdürülen caniliğin ardında tek bir gerçek var: Esaret endüstrisinin köle olarak yunus parklarında kullanmak üzere talep ettiği yunusları okyanustan çalmak. Geri kalanı, Taiji’deki balıkçılar ve Japon hükümeti için teferruat; yani köpek maması yapılmak ve restoranlarda balık eti olarak gizlice servis edilmek üzere piyasaya sürülecek en fazla 600 dolarlık kar getirmeyen et parçaları!

Asıl kazanç kapısı, her birini 300 bin dolara satın almaya hazır olan yunus parkı işletmecileri. İşletmecilerin müşteri kitlesi ise, bu hayvanların yunus parklarına nasıl ve nereden geldiklerini sorgulamadan yunus gösterilerine bilet alarak ve yunuslarla yüzme programlarına katılarak bu kıyıma dolaylı yoldan ortak ve sponsor olan kitleler. 

Dünya çapındaki protestolara ve uluslararası gönüllü gözlemcilerin baskılarına rağmen Taiji’de her yıl Eylül-Nisan ayları arasında gerçekleştirilen toplu yunus katliamında, 1 Eylül 2013 tarihinden 22 Ocak 2014’e kadar 1187 yunus Taiki Koyu’na sürüldü. Altı farklı türden yunusun insanlık dışı yöntemlerle sıkıştırıldığı koyda, 618 yunus aile bireylerinin çığlıkları arasında katledildi, 422’si ağır fiziksel ve psikolojik travmalı bir halde okyanusa geri bırakıldı ve 146’sı da binlerce dolara yunus parklarına satılmak üzere canlı yakalandı.

Nadir görülen yavru bir albino yunus ise, dünyanın dört bir yanından gelen e-mail ve tweet bombardımanına rağmen annesinden koparılarak Taiji Whale Museum’a nakledildi. Şimdi önünde ya ölüm ya da ömür boyu hapis hayatı var; tıpkı diğerleri gibi…

Şimdi tepki göstermezsek hiçbiri için ufukta, yakın gelecekte özgürlük görünmeyecek!

Peki, bir Taiji gerçeği olarak, Türkiye’deki bazı yunus parklarının Ukrayna ve Rusya dışında katliam koyundan da yunus ithal ettiğini biliyor muydunuz? Bu liste, Türkiye dahil, dünya çapında hangi parkların Taiji ile ticari bağlantısı olduğunu ortaya koyuyor.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Bu kirli ticareti sonlandırmak için…

* Yunus parklarına gitmeyin, okul gezileri kapsamında çocuklarınızı götürmelerine izin vermeyin.

* Engelli çocukları ve yetişkinleri kaza ve ölüm riskiyle buluşturan, ailelerin umutlarını sömüren, bilim dünyasının, uzman doktorların ve Sağlık Bakanlığı’nın kabul etmediği binlerce dolarlık “yunus terapisi” maskesinin ardındaki yalanları ve ticari çıkarları araştırın.

* Flipper dizisindeki yunusların eski eğitmeni, aktivist ve deniz memelileri uzmanı Richard O’Barry’nin mücadelesi ile birlikte Taiji katliamını 2010 yılında dünya kamuoyuna duyuran “The Cove” (Türkçe ismiyle “Koy”) belgeselini mutlaka izleyin, izlettirin.

* Blue Voice, WDC, The Humane Society ve ASPCA gibi önde gelen doğa koruma kuruluşları tarafından desteklenen, The Cove’dan çok daha farklı görüntülere ve bilgilere sahip olan “A Fall From Freedom” belgeselini izleyin, izlettirin.

* Hayvanların kullanıldığı hiçbir “gösteriye” bilet almayın, katılmayın.

* Hayvanların “fırsat” olarak görüldüğü fırsat sitelerinden alışveriş yapmayın; gerekçenizi sosyal ağlardan veya e-posta ile bildirerek üyeliğinizi iptal edin.

* Hayvanların eşya gibi satıldığı, indirim kampanyaları ile pazarlandığı şirketlerden/kurumlardan alışveriş yapmayın; sosyal ağlardan veya e-posta ile tepkinizi mutlaka gösterin.

* Hayvanları ticari meta olarak gören işletmeleri deşifre edin, bildirin.

* Maddi menfaatlar uğruna bizden gizlenen gerçekleri farklı platformlarda anlatın.

* Hayvan esaretini ve sömürüsünü desteklemediğinizi, nedenleriyle birlikte her fırsatta beyan etmekten çekinmeyin.

* Eylemler, hukuki başvurular ve kamuoyu farkındalığı ile desteklenerek bir bütün olarak ele alınan ilgili imza kampanyalarına adınızı eklemek için beş dakinanızı ayırın; video, fotoğraf ve makaleleri çevrenizdekilerle paylaşın.

* Sosyal ağlarda #tweet4taiji ve #tweet4dolphins hashtag’leri ile gelişmeleri takip edin, boykota siz de kendi cümlelerinizle destek verin ve ülkenizdeki Japon büyükelçiliklerine, bu bağlantıdaki örnek mektuptan faydalanarak email atın (liste için tıklayın).

* Göz yummayın, harekete geçin.

* Esaretten değil, özgürlükten yana olun.

İMZA KAMPANYALARI

1. Annesinden koparılarak Taiji Whale Museum’daki daracık bir havuza kapatılan ve milyon dolarlar karşılığında yunus parklarına satılmayı bekleyen yavru albino yunusun, zaman geçmeden okyanusa geri bırakılmasını talep eden kampanya: http://chn.ge/1eBU4Ed

2. Olimpiyat Komitesi’nin Japonya’nın “Olimpiyat Şehri” statüsünü etik nedenlerle yeniden gözden geçirerek iptal etmesini talep eden kampanya (Change.org): http://chn.ge/1eamZw9

3. Yunus katliamıyla etik değerlerin dışına çıkmakla kalmayıp uluslararası sözleşmeleri de çiğneyen Japonya üzerinde Olimpiyat Komitesi’nin baskı oluşturmasını talep eden ikinci bir kampanya (Causes): http://bit.ly/1aMiLu6

4. Taiji’den yakalanan canlı yunusları dünyanın dört bir yanına havayolu ile taşımaya devam eden Air China’ya yönelik Whale and Dolphin Conservation tarafından açılan kampanya, bu seferlerin iptalini talep ediyor: http://uk.whales.org/campaigns/brutal

5. The Cove filmini hayata geçiren Oceanic Preservation Society ekibinin başlattığı ve yarım milyarın üzerinde kişi tarafından imzalanan kampanya, Taiji’deki soykırımın sonlandırılmasını talep ediyor: http://takepart.com/cove/takeaction

VİDEOLAR

Uyarı: Videoların büyük bölümü, kan donduran vahşet görüntüleri içermektedir.

* Taiji’de bir yunus nasıl işkenceyle ağır ağır katledilir?!

Japon balıkçılar, videodaki bu yunusun nefes aldığı deliğe metal kapsül sokuyor ve acı içinde titreyerek, kendi kanında boğularak ölmesini bekliyorlar.

* Hollywood yıldızlarından dünya kamuoyuna çağrı 

http://youtu.be/-wM1Ui-EXzM (Türkçe altyazılı)

(Orijinal – Japonca altyazılı)

 

2010 yılında Oceanic Preservation Society ekibi tarafından hazırlanan farkındalık videosunda bu kez Jennifer Aniston, Paul Rudd, Woody Harrelson, Ben Stiller, Robin Williams, Courtney Cox, Mariska Hargitay, James Gandolfini, John Leguizamo ve Russell Simmons gibi pek çok sanatçı, okyanuslardan cani yöntemlerle çalınan yunuslar için tüm dünyaya sesleniyor.

Oscar ödüllü belgesel The Cove, yunusların esaretini ve bu esaretin ardındaki katliamı gözler önüne serdi. Artık tüm dünya bu vahşete dur demek için her yıl ayaklanıyor. Lütfen siz de yunus parklarına gitmeyin ve bu insanlık suçuna destek vermeyin. Unutmayın; yunus parkları, tutsak edilmiş okyanus canlılarına yapılan bir işkence, ayı oynatmaktan farksız çağdışı bir eğlence ve büyük bir insanlık suçudur.

* Taiji’den katliamı gözler önüne seren canlı yayın

http://livestream.seashepherd.org

Sea Shepherd Cove Guardians ekibi, her akşam Türkiye saati ile yaklaşık 00.00 gibi internet üzerinden Taiji katliamını canlı olarak dünya kamuoyuyla paylaşıyor.

* YouTube’da Yunuslara Özgürlük Platformu 

www.youtube.com/ozguryunuslar

MAKALE VE YAZILAR

Digital Journal: Ric O’Barry: Taiji yunus avı “gelenek” değildir 

http://www.digitaljournal.com/news/environment/taiji-dolphin-drive-hunts-are-not-a-tradition-says-ric-o-barry/article/366718#ixzz2rBQ6TAKx

Reuters: Japon balıkçılar Batı dünyasının eleştirileri karşısında yunus katliamını gizlemeye çalışıyor

http://www.reuters.com/article/2014/01/21/us-japan-environment-dolphins-idUSBREA0J03B20140121

* Dolphin Project: Annesinden ayrılan yavru albino yunusun kaderi ne olacak?

http://dolphinproject.org/blog/post/the-fate-of-angel-the-baby-albino-dolphin

* National Geographic: Taiji sürek avının değişen ekonomisi

http://newswatch.nationalgeographic.com/2014/01/20/dolphin-roundup-at-japans-taiji-cove-puts-spotlight-on-changing-economics-of-hunts/

* Discovery: Deniz parklarındaki yunuslar nereden geliyor?

http://news.discovery.com/animals/whales-dolphins/where-do-performance-dolphins-come-from-1401201.htm

İLGİLİ BAĞLANTILAR

* Dolphin Project – http://dolphinproject.org/

* Sea Shepherd Cove Guardians – http://www.seashepherd.org/cove-guardians

* Whale and Dolphin Conservation – http://uk.whales.org/

* CetaBase (Taiji Sürek Avı İstatisikleri) – http://www.ceta-base.com/drivefisheries.html

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir