Kız Çocuklarının Eğitimi İçin “Önce Anadili”

DİSA’nın “Toplumsal Cinsiyet, Eğitim ve Anadili” raporu, anadili eğitim dilinden farklı olan kız çocukları ve kadınların daha fazla ayrımcılığa uğradığının altını çiziyor, eşitsizliğin giderilmesi için öneriler getiriyor.

Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) eğitimde toplumsal cinsiyet eşitsizliğini değerlendirdiği “Toplumsal Cinsiyet, Eğitim ve Anadili” raporunda eşitsizliklerin sürekli olarak yeniden üretilmesinde temel mekanizmalardan birinin eğitimde kullanılan dil olduğunu belirtirken, anadili eğitim dilinden farklı olan kız çocukları ve kadınların daha fazla ayrımcılığa uğradığının altını çiziyor.

Eğitimde toplumsal cinsiyet eştsizliğine dair kuramsal yaklaşımlar ve dünya öreneklerinin ele alındığı ve Türkiye’deki durumla kjarşılaştırıldığı rapordan satırbaşları şöyle:

* Egemen dilleri sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta kullanabilmek açısından kadınların sahip olduğu imkânlar erkeklere göre çok daha az.

* Öğrenciler egemenlerin dilini bilse de çoğu zaman farklı bir aksanla konuştuğu için yine ayrımcılığa ve dışlanmaya uğrayabiliyor.

* Kız çocuklarının eğitim erişimi oğlan çocuklarına göre daha az olmasının yanı sıra, eğitimin içeriği ve okul kültürü de eşitsizliğin yeniden üretilmesinde rol oynuyor. Yazılı ve görsel malzemelerde kadınlar ev ve annelik rolleri bağlamında ve edilgen konumlarda yer alırken erkekler evin dışındaki alanlarda ve etkin konumlarda yer alması ve öğretmenlerin geleneksel cinsiyet rollerini içselleştirmiş olmaları buna örnek gösterilebilir.

Yazının devamı için 

 Dünyalılar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir