Yaşam

Kızılderili Tedavileri Yeniden Keşfediliyor

pic-traditional-healing4

ABD’li bir grup dağcı ve onlara liderlik eden Güney Kaliforniya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi  Profesör James Adams,  Los Angeles Ulusal Ormanı’nda Kızılderili geleneksel tedavi yöntemlerini  öğrenmek için aylar süren araştırmalar yaptılar. Adams,  “Geleneksel şifacılarla konuştuk. Tedavide hangi bitkileri kullandıklarını öğrendik. Bu şifalı bitkileri  laboratuvar ortamında inceledik. Çok önemli sonuçlar aldık. Örneğin aspirin 19. yüzyılda kullanılan salisilik asitten üretilmiş. Söğüt ağacında ve otlaklarda bulunan bu asit uzun süre ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmış” diye konuştu.

Geleneksel toplumların ilaçlarını bitkilerden ürettiğini belirten Prof. Adams, Kaliforniya’daki Chumash toplumunun hangi bitkilerin hangi hastalıkları tedavi ettiği konusunda tecrübe kazandığına dikkat çekti.

Prof. Adams,  “Örneğin adaçayı çok güçlü bir ağrı kesici.  Sıvı merhem yapımında da kullanılır. Bence hepimiz bunun nasıl kullanıldığını öğrenmeliyiz. Çünkü bu doğal merhem, diğer bütün ağrı kesicilerden daha güvenli” diyor.

DİŞ AĞRISINA DEFNE YAPRAĞI
Prof. Adams, adaçayının sadece ağrı kesici olarak kullanılmadığını, hoş kokulu aromasının insanları rahatlattığını da söylüyor. Adams yonca çiçeğini Kızılderililer’in soğuk algınlığı ve gribe karşı kullandığı şifalı otlar arasında sayıyor. Amerikalı yerlilerin cilt sorunlarına karşı da doğal bitkilerden yararlandığını belirten Adams’a göre, Kaliforniya defne ağacı da, diş ağrılarına iyi gelen anestezik bir özelliğe sahip. Amerikalı yerlilerin İspanyol Süngüsü adı verilen bitkiyi yemeklerde, bu bitkinin yaprak ve köklerinin sabun üretiminde, gövdesindeki liflerin de yara bezi ve giysi yapımında kullanıldığını söylüyor.

ZEHİRLİ BİTKİLERE DİKKAT
Prof. Adams, modern ilaçların tedavi için önemli olduğunu, ancak aşırı tüketilirse zararlı olabileceklerini söylüyor ve  “Tabii ki bir ilaca ihtiyaç varsa kullanmak gerekir. Ama en öncelikli konunun sağlığı dengelemek olduğu genelde unutuluyor. Eğer bu dengeyi sağlarsanız zaten vücudunuz kendi kendini iyileştirir” diyor.  Adams iyi beslenme ve sporun sağlıklı hayatın temeli olduğunu söylerken, Los Angeles tepelerine bilinçli tırmanmanın da vücudu dengede tutmak için iyi bir yöntem olduğunu vurguluyor

Kaynak: Posta212

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu