Kozmetikler bizi zehirliyor

Kullandığımız kozmetik ürünleri dış güzelliğimize katkı sağlayabilir. Ama ya sağlığınız. Elinizde var olan kozmetik ürünlerinin etiketlerini dikkatlice okumak için biraz zaman ayırın ve yüzünüze, vücudunuza sürdüğünüz şeylerin aslında ne olduğunu öğreniniz.beauty-ingredients-to-avoid

Ne yazık ki, bugün güzellik merkezlerinden aldığımız pek çok losyon, vücut kremi ve iyileştirici özelliği olan kozmetik ürünler ağzına kadar zararlı kimyasallarla dolu. Bu ürünlerden beklentilerimiz belki de onlara olan bağımlılığımızı daha çok artırıyor. Fakat bilmiyoruz ki kullandığınız kimyasallar tam tersine sağlığımızı kötü etkiliyor.

Aşağıdaki 6 madde bir çok kozmetik üründe yaygın olarak bulabileceğiniz en zararlı kimyasallar. Kullandığınız ürünlerin bu kimyasalları içerip içermediğini kontrol etmenizi öneririz.

1) Sodyum Loril Sülfat  (SLS) veya Sodyum Loril Eter Sülfat (SLES)

Hem vücudumuz hem de doğa için son derce tehlikeli olan bu iki kimyasal yaygın olarak bir çok kozmetik ürünlerin vücut tarafından emilimini arttırmak için kullanılmakta. Özellikle bazı kimyasallarla birleştiğinde nitrozamin ve karsinojik maddelere dönüştüğü bilinen bu maddelerin verdiği başlıca zararlar tahriş, saç dökülmesi, depresyon, solunum  problemleri. Hayvanlarda ise yan etkileri ölüme ile sebep olabiliyor.

2) Dietanomalin (DEA), Monoetanolamin (MEA) ve Trietanomalin (TEA)

Yukarıdaki üç kimyasalın ortak noktası hormonlara zarar veren “etanolamin” olmalarının yanı sıra, diğer kimyasallar ile birleştiklerinde kanserojen madde açığa çıkarmaları. Bu maddeler erkek ve kadın üreme sağlığını tehdit ederken, çocuklarda da beyin gelişimini önleyebiliyor. En çok saç bakımı ürünlerinde, sabunlarda, losyon, parfümlerde, ve ayrıca güneş kremlerinde bulunuyor.55555(1)

3) Oxybenzone 

Piyasada bulunan güneş kremlerinin büyük bir çoğunluğu bu maddeyi içermekte. Vücut tarafından kolayca emildiği için bio-kimyasal ve hormonal değişikliklere sebep olabiliyor. Özellikle hamilelik döneminde sakınılması gerekiyor.

4) Ftalatlar

Petrol kaynaklı bir madde olduğundan pek çok plastiğin yapımında kullanılan ftalatlar, ayrıca parfüm, deodorant, kozmetik ürünleri, ve sabunlarda da bulunabiliyor. Etiketlerde çoğu zaman aroma, parfüm adı altında genellendikleri için fark edilmiyorlar. Üreme bozuklukları, göğüs kanseri, prostat kanseri, solunum yolu bozuklukları yan etkilerinden bazıları.2342342(1)

5) Propilen Glikol 

Arabanız için antifriz olarak kullandığınız bir maddeyi yüzünüze sürerseniz ne olur? Propilen Glikol, bir antifriz bileşeni. Bu madde genelde deodorant, losyon, saç bakım ürünleri, vücut şampuanları ve diş macunlarında bulunuyor. Cilt tahrişinden, böbrek, karaciğer fonksiyonlarında aksamaya kadar geniş bir spektrumda yan etkileri gözlemlenebiliyorç

6) Hoş kokular ve aromalar 

İçindekiler bölümünde bir kılıf olarak kullanılan bir ifadedir hoş kokular ve aromalar. Şiddetli baş ağrısından, baş dönmesine, solunum problemlerinden cildin tahriş olmasına kadar sağlığa faydası değil zararı dokunan maddelerdendir. Bu tarz koku veren maddeler daha çok hijyenik tuvalet malzemelerinde bulunurlar.

Derleyen: Sibel Çağlar

Kaynaklar:

http://naturalcuresnotmedicine.com/the-8-all-time-worst-beauty-products-ingredients/

http://www.onegreenplanet.org/lifestyle/stop-buying-personal-care-items-that-contain-these-ingredients/

http://www.yesilist.com/cms.php?u=kozmetikte-kirmizi-alarm&id=1645

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir