Kristallnacht (Kırık Camlar Gecesi): Soykırıma giden yolun kapısı

Nazi liderlerinin kışkırttığı azgın serseri kalabalıklar, Almanya ve Avusturya’da Yahudi hedeflere saldırdılar 9 Kasım gecesi. Yüzlerce sinagog yakılıp kül edildi. Yaklaşık 100 kadar Yahudi soğukkanlılıkla öldürüldü. Dindar veya ateist, siyonist veya antisiyonist, burjuva veya sosyalist, hepsi aynı kadere mahkûm edildi. Çünkü ortak suçları Yahudi olmaktı. Bu saldırı tarihe Kristallnacht (Kırık Camlar Gecesi) olarak geçti. Kırık Camlar Gecesi

1933 yılında Adolf Hitler’in Nazi partisi seçimlerden en büyük parti olarak çıkmıştı ama Nazilerin oyu sosyal demokratların ve komünistlerin oyundan daha azdı. Yapılan ikinci bir seçimde Nazi oyları düştü, sol oylar ise artı ne var ki devlet başkanı, Hitler’i meclis çoğunluğuna sahip olmamasına rağmen şansölye (başbakan) olarak atadı.

Hitler’in başbakan olması ile birlikte Alman komünistlerine karşı azgın bir saldırı başladı. Komünist milletvekilleri tutuklandı, parti örgütleri ve üyelerine karşı saldırıya geçildi. Ardından sosyal demokratlar hedef oldu. Bu arada Naziler aralıksız bir biçimde ırkçı propagandalarına devam etti.Kristallnacht

1933 yılında Yahudilere karşı bir günlük boykot çağrısı yapıldı. Eli silahlı Naziler Yahudi işyerlerinin kapısında durarak insanların buralardan alış veriş etmesini engelledi.

İki yıl sonra, 1935’de, Nürnberg Yasaları denen yasalar yapıldı ve Yahudiler Alman vatandaşlığından çıkarıldı. Ertesi yıl Yahudilerin parlamento seçimlerinde ki oy hakları da ellerinden alındı.

1938’de Yahudi karşıtı bir dizi ekonomik karar alındı, birçok işte çalışmaları yasaklandı, Yahudi olduklarını belgeleyen kimlik kartı taşımları zorunlu hale getirildi. Aynı yıl 17 bin Polonya Yahudisi sınır dışı edildi. Polonya bunları kabul etmedi ve sonunda sınır dışı edilen Yahudiler Almanya – Polonya sınırındaki kamplara dolduruldu.

Sınır dışı edilen Yahudilerden birinin Fransa’da okuyan oğlu Herschel Grynszpen Almanya’nın Paris’teki büyük elçisi Ernst von Rath’a bir suikast düzenledi ve öldürdü. Goebbels, bu olayı fırsat bilerek Nazi örgütüne Yahudilere saldırı emri verdi. İşin ironik olan yanı, öldürülen Rath’ın Nazi karşıtı olmasıydı.

Kristallnacht’ın hemen ardından toplanan yüksek rütbeli Nazi yetkilileri Hitler’den gelen ‘Yahudilerin işini bitirin’ emrini nasıl yaşama geçireceklerini tartışıp kararlaştırdı. Bu arada Kristallnacht’ın 1 milyar mark olduğunu hesapladıkları zararının Yahudilerden alınması gerektiğine karar verdiler.

Artık soykırımın kapısı açılmıştı. Naziler Yahudilerin ellerindeki tüm kıymetli metallere el koydu. İşten atılan Yahudilerin emeklilik paralarına da el kondu. Yahudilerin sahip oldukları bonolara, hisse senetlerine, mücevherata ve sanat eserlerin, radyolara el kondu. Ehliyetleri ellerinden alındı. Zorla gettolarda toplanmaya başlandılar. Yahudiler için yazları akşam saat 9’dan sabah saat 5’e kadar, kışları ise akşam 8’en sabah 6’ya kadar sokağa çıkma yasağı kondu.

Kısa süre sonra ise nihai çözüm başladı, Yahudiler gettolardan da çıkarılarak toplama kamplarına yollanmaya başlandı. Toplama kamplarında bir kısmı köle emeği olarak çalıştırılırken geri kalanlar sistemli bir biçimde de gaz odalarında öldürülmeye başlandı.

Tarihin en büyük, en sistemli soykırımı başladı.

Naziler neredeyse başardılar. 1945’te savaş sona erdiğinde, altı milyon Yahudi, başka bir hesapla Avrupa Yahudiliğinin üçte ikisi yok edilmişti. Ve Vilna’dan Selanik’e, Amsterdam’dan Prag’a, Yahudi uygarlığının antik merkezleri ortadan kaldırılmıştı.

Bu yazı aşağıdaki kaynaktan kısmen alıntılanmıştır.

Doğan Tarkan/ http://arsiv.marksist.org/teori/faizm/13169-9-kasim-1938-kristallnacht-soykirima-giden-yolun-kapisi

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir