Mars’a Yerleşmek İster misiniz?

2023 yılında Mars’a yerleşecek insan kolonisi kurmak için Hollandalı girişimci, Bas Lansdorp liderliğinde 2012’den beri geliştirilmekte olan Mars One projesi artık gerçeğe dönüşüyor.

Mars One şirketi, Ağustos 2012’de duyurduğu Kızıl Gezegen’e yolculuk yapacak olan Mars mürettebatında yer almak için projenin resmi sitesi olan mars-one.com’a tüm dünyadan binlerce başvuru yapıldı. Aralarında 4’ü kadın 6 Türk’ün de bulunduğu seçilen adayların, bu yıl itibariyle eğitime alınmaları ve eğitimlerin yolculuğun gerçekleşeceği 2024 tarihine kadar sürdürülmesi planlanıyor. Mars üzerinde yaşamın sürekliliğini sağlayacak teknoloji içinse çalışmalar çoktan başlatıldı. Ayrıca Mars One yolculuğunun başlangıcından itibaren yayınlanacak Mars One ekibinin eğitim, yolculuk ve Mars’a yerleştikten sonraki süreci ele alan bir TV show’u ile, harcanan bütçenin geri dönüşünün sağlanması planlanıyor.

Ekibe seçilenler önemli bir şartı kabul etmiş durumda. Mars’a gitmeyi kabul edenler, bir daha dönmemek üzere Dünya’ya veda edecekler.

Mars yolculuğunun ne kadar güvenli olacağı ve gönüllülerin yolculukta hayatta kalsalar bile Kızıl Gezegen’in şartlarında nasıl yaşayacakları hala tartışma konusu.

Yol Haritası

2015 – Seçilen adaylar tam zamanlı eğitime alınıyor

marsone1
Başvuranlar arasından seçilen gruplar eğitime başlıyor. Bu eğitim 2024’teki kalkışa kadar devam edecek. Grupların uzak bir yerde uzun süreli olarak kalma ile başa çıkma yeteneği onların eğitiminin en önemli parçası durumda. Bu eğitimde yaşam alanının bileşenlerini onarmayı, tıbbi prosedürleri ve habitat içinde kendi yiyeceklerini yetiştirmeyi öğrenecekler. Her bir grubun Mars’taki görevlerine hazırlık için, her yılın birkaç ayı analog kamp alanında bu eğitime tabi tutulması planlanıyor. İlk kamp simülasyonu, nispeten ulaşması kolay bir Mars benzeri arazide, ikinci eğitim kampı ise kuzey çölleri gibi daha uzak bir yerde konumlandırılacak.

2018 – İnsansız uzay aracı, iletişim uydusu ile beraber Mars’a gönderiliyor

marsone1

Gönderilecek uzay aracı, mevcut teknolojileri test etme niteliği taşıyor. Bu görev, 2024’te yapılacak olan mürettebatlı Mars yolculuğunun gerçekleşebileceğinin de kanıtı olacak. Test mekiği ile beraber bir de iletişim uydusu gönderilip Mars etrafında bir yörüngeye sabitlenecek. Bu sayede iki gezegen arasında 7 gün 24 saat iletişim sağlanmakla beraber, Mars yüzeyinde elde edilen fotoğraf, video ve diğer verilerin aktarımı da gerçekleşebilecek.

2020 – Rover ve bir iletişim uydusu fırlatılıyor

marsone1

Bir akıllı Rover( Mars yüzeyinde gezebilen çok işlevli robot) ve bir römork’un 2020’de fırlatılması planlanıyor. Rover, Mars yaşam alanının kurulma aşamasında birçok görevi yerine getirecek bir robot niteliğinde. Bu çok işlevli robot, römorku uzay aracı ve Mars yerleşim alanı arasında taşıma yapmak için kullanabilecek. Aynı zamanda Mars yüzeyinde, yerleşim için en iyi alanı bulmak amacıyla etrafı dolaşacak. Yerleşim için ideal alanın, yeterli su içeren topraklar için yeterince kuzeyde, maksimum güneş gücü için yeterince ekvatoral bölgede ve yerleşim inşasını kolaylaştırmak için yeterince düz olması gerekiyor. Yerleşim yeri belirlendiğinde Rover, yüzeyi kargo araçlarının gelişi için hazırlayacak. Rover aynı zamanda güneş panellerinin konumlandırılacağı alanın da temizlenmesinden sorumlu. Rover ile beraber ikinci iletişim uydusunun da, Güneş etrafında yörüngeye fırlatılması planlanıyor. Bu uydu sayesinde güneş iki gezegenin arasına girse bile iletişim 7 gün 24 saat sağlanabilecek.

2022 – Altı kargo aracı fırlatılıyor

marsone1

İkinci Rover, iki yaşam ünitesi, iki hayat destek sistemi ve bir tedarik ünitesi 2022’de Mars için yola çıkıyor. 2023’te ise tüm üniteler Rover sinyali izlenerek Mars yüzeyine iniş yapmış olacak.

2023 – İnsanların varışından önce Rover, yaşam kampını kuruyor

marsone1
Gönderilen altı kargonun, yaşam kampından 10km öteye indirilmesi planlanıyor. Rover, birinci hayat destek ünitesini römork ile alıp doğru yere yerleştirdikten sonra, yaşam destek ünitesinin ince film solar panelini açacak. Sonrasında yaşam destek ünitesi ile bataryalarını şarj etmek için bağlantı kurabilecek ve böylece yaşam destek ünitesi, sadece kendi panellerini kullanmadan daha hızlı şekilde şarj olabilecek. Rover’ın diğer tüm kargo ünitelerini alıp sonrasında diğer yaşam destek ünitesinin ince film solar panelini ve yaşam ünitelerinin şişme bölmelerini de açması gerekiyor. Hayat destek ünitesi yaşam ünitelerine su, elektrik ve hava ileten bir hortum ile bağlı olacak. Sonrasında ise hayat destek ünitesi aktif edilebilinecek. Rover, yaşam destek sistemine doğru Mars toprağını beslemeye başlamasının akabinde su bir fırın içinde yüzey altındaki buz parçacıklarının buharlaştırılması yoluyla Mars toprağından elde edilecek. Buharlaşan su yoğunlaştırılarak yeniden sıvı hale dönüştürülüp depolanır ve bu yolla elde edilen suyun bir kısmı ise oksijen üretmek için kullanılırken, Nitrojen ve Argon ise yaşam alanı içindeki solunabilen havanın diğer bileşenlerini oluşturan Mars atmosferinden elde edilecek. İlk mürettebat yolculuklarına başlamadan önce, hayat destek sistemi 0,7 bar basınç seviyesinde solunabilen atmosferi,  3000 litre suyu ve 120kg oksijeni üretmiş ve depolamış olacak. Rover aynı zamanda radyasyondan korunma için, Mars toprağını yaşam alanının şişme bölmelerinin üstüne yerleştirmekte görevlendirilecek.

2024 – Mars’a ayak basacak ilk insanların Dünya’dan yolculukları başlıyor

marsone1

2024’te Mars Transit Aracı’nın parçalarının Dünya yörüngesine fırlatılması planlanıyor. İlk olarak, transit yaşam alanı ve Mars mekiği, montaj ekibi ile beraber Dünya etrafındaki bir yörüngeye fırlatılacak. Montaj ekibi, Mars mekiğini transit yaşam alanına bağladıktan bir ay sonra da birbirine bağlı iki yakıt ünitesi yörüngeye fırlatılacak. Artık tam eğitimli olan ilk mürettebat aynı Dünya yörüngesine fırlatılacak ve sonrasında yörüngede Mars One ekibi ile Dünya’ya geri iniş yapacak montaj ekibi yer değiştirecek. İşte bu Mars mürettebatı için geri dönüşü olmayan noktadır.

2025 – İlk insanlar Mars’a ayak basıyor

marsone1

İnişten yaklaşık 24 saat önce mürettebat, transit yaşam alanından iniş modülüne yaşam alanından getirdikleri gereçlerle taşınacak. İniş Modülü Mars yüzeyine indirilemeyecek kadar büyük olduğundan transit yaşam alanından ayrılıp Güneş etrafında bir yörüngede kalacak. İniş modülü bir önceki insansız Mars görevleri için kullanılanların aynısı. İniş esnasında, mürettebatın, uzayda uzun bir zaman geçirdikten sonra yeniden yerçekimi deneyimi yaşamak için 48 saatleri olacak. İnişten sonra, Mars giysileri içinde iniş aracından ayrılıp ve Rover tarafından karşılanacaklar. Yaşam ünitelerinin birinde hava kilidi boyunca yerleşim alanına giriş yapıp sonraki birkaç günlerini yeni ortama yerleşmek ve alışmak için harcayacaklar. İklimlendirme periyotlarından sonra yerleşimciler geri kalan güneş panellerini de açıp gıda üretim ünitelerini kuracaklar. İkinci mürettebat için kargo ise, ilk mürettebattan sonra 5 hafta içinde Mars yüzeyine iniş yapacak. Bu kargo toplanıp, yüklenip ve yerleşim alanına ihtiyaç fazlası olarak eklenecek. İlk mürettebat indiğinde, her biri dört kişilik ekibin barınabileceği kadar büyük iki yaşam ünitesi ve her biri tüm ekip için yeterince su, güç ve solunabilen hava sağlama kapasitesine sahip iki yaşam destek ünitesine sahip iyi seviyede ihtiyaç fazlası olan bir yerleşim alanı bulacaklar. İkinci mürettebat için donanım, yerleşim bünyesine eklendiğinde; dört yaşam ünitesine, dört hayat destek ünitesine ve 16 astronotluk bir ekibi yaşatmak için yeterli olacak.
2026 – İkinci mürettebat Mars için yola çıkıyor
İkinci Mars ekibinin Dünya’dan 2026 yılında yolculuğa çıkması planlanıyor. İkinci ekiple beraber üçüncü mürettebat için gerekli kargo aracıda fırlatılacak. İkinci Mürettebat Mars yüzeyine 2027’de inişini gerçekleştirecek. Üçüncü ekip için donanım ise birkaç hafta içinde iniş yapıp yerleşim alanına eklenecek.
Yolculukla ilgili tanıtım filmi: 

Daha fazla bilgi almak için:

www.mars-one.com/

www.facebook.com/MarsOneProject

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir