Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Görevden Alındı

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalara ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Murat Çetinkaya’nın 2016 yılından beri yürüttüğü Merkez Bankası Başkanlığı görevi resmi olarak sona erdi. 

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 6 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2019/159 sayılı karar ile görevden alındı. Çetinkaya yerine göreve Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Murat Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift anadal programıyla Sosyoloji Bölümünden mezun oldu. Çetinkaya, aynı üniversitede uluslararası finans/ekonomi-politika alanında doktora tez çalışmasını sürdürüyor.

Murat Uysal Kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB’nin yeni başkanı Murat Uysal oldu. Öncesinde Murat Çetinkaya’nın yardımcısı olan Uysal, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde okuyan Uysal, ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun oldu.

Uysal, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Bankacılık ana bilim dalında “Enflasyon Hedeflemesi, Dünyada ve Türkiye’deki Uygulamaları” konusu üzerine yaptı.

Döviz ve Para Piyasaları ile Menkul Kıymetlerden Sorumlu Uzman ve Yöneticilik görevlerinde bulunan yeni başkan, ayrıca Türkiye Halk Bankası’nda Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı ve Hazine Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Halk Portföy Yönetim Kurulu Başkanlığı, Halk Leasing Finansal Kiralama Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde de bulundu.

Şimdi ise TCMB’nin Başkanı olan Murat Uysal, İngilizce ve Fransızca biliyor.

***

Umarız bu değişiklik mevcut gidişatı tersine çevirir..

Ceren Demir

Kaynaklar

https://www.bloomberght.com/tcmb-baskani-cetinkaya-gorevden-alindi-yerine-uysal-atandi-2227977

https://www.gazeteduvar.com.tr/ekonomi/2019/07/06/murat-uysal-kimdir/

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir