GenelGüncel

Mısır Neden Böyle Oldu?

Ordunun şiddetin ölçüsünü iyice kaçırdığı ve yüzlerce insanın vahşice öldürüldüğü Mısır’da halk ne yapacağını şaşırdı. Yangından kaçarken doluya tutuldular ve şimdi canlarını kurtarmak için tüm halk (Mursi taraftarı ve olmayanlar) kenetlenmeye çalışıyor.

Geldiğimiz noktada Mısır’lılar şöyle mi demeye başladılar?

Ne Mursi, ne ordu, tam bağımsız, özgür, katılımcı demokrat bir Mısır

Ben Mursi karşıtlarından hiç kimsenin ordunun gelip ülkeyi kana bulamasını istediğini düşünmüyorum. Onlar da tıpkı bizim gibi, halkın bir kısmının oyunu aldım diye tümü üzerinde tahakküm kurup adeta diktatörlük ilan edilmesine itiraz ettiler ve tüm iletişim kanalları suratlarına kapandığı için de sokağa döküldüler.

Ordu ne yazık ki bu durumu fırsata çevirdi ve işler hepten karıştı. Benzer bir sürece Türkiye de çok rahatlıkla girebilir, AKP ve Başbakanın Mısır’da olanları çok iyi analiz edip gerekli dersleri çıkarmaları gerekiyor. Meşruiyetini yitirmiş ve halkın öfkesini çekmiş bir iktidarın ısrar etmesinin bir anlamı yoktu, ne Türkiye’de ne Mısır’da ne de başka yerlerde.

RTE eğer ülkesini gerçekten seviyor ve buranın da tıpkı Mısır gibi kan gölüne dönüşmesini istemiyorsa hata yaptığını ilan eder, halkından özür diler ve gider. Bunu yapmak yerine gönül gözlerini körelten, vicdanlarını susturan iktidarlarına ölümüne asılırlarsa tıpkı Mursi’nin yaptığı gibi, tüm ülkenin başına kara bulutlar çökecektir, tıpkı Mısır’ın başına çöktüğü gibi…

Mısır halkının acı çekmesinden, insanların öldürülmesinden son derece üzüntülüyüz ve kendi adımıza da kaygı duyuyoruz.

Deniz KARTAL

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu