Yaşam

Mütevazi Milyarderler

Hadi itiraf edelim, hayatımızda en az bir kere belki de her gün, çok paramız olduğunu hayal etmişizdir. Peki milyarlarca dolarımız olsaydı ne yapardık? Nasıl yaşardık?

2010.08.12-billionaire

Milyarder deyince hepimizin aklına belli bir yaşam tarzı geliyor ancak ister inanın ister inanmayın, milyarder olduğu halde sokaktaki insan gibi ortalama alelade bir yaşam sürdürenler de var.

Dünyanın bazı milyarderlerinin başarısının en büyük sırrı, bir milyarder gibi yaşamaya eğilimli olmamaları.

İşte dünyanın en mütevazı milyarderleri:

ingvarINGVAR KAMPRAD: İsveç’in dünyaca ünlü mobilya satış zinciri IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad da mütevazı yaşamıyla bilinen bir milyarder. Ikea’nın çalışanları, lüks otomobillere binemez ve lüks otellerde kalamaz kuralına en başta kendisi uyuyor. Uçak seyahatlerini ucuz tarifeli koltuklarda yapıyor. Yaşadığı şehirde ise ya belediye otobüsü ya da emektar Volvo’sunu kullanıyor.

carlos

CARLOS SLIM: Birkaç yıldır dünyanın en zengin kişisi ünvanının sahibi olmasına rağmen, dünyada örneğin Bill Gates kadar tanınmıyor. 70 milyar dolar civarındaki kişisel servetiyle dünyanın en zengini olan Meksikalı iş adamı, bu para ile yaşayabileceği hayatın çok uzağında durmayı tercih ediyor. Carlos Slim, 40 yıldır aynı evde yaşıyor.

 

warrenWARREN BUFFETT: Dünyanın en popüler zenginlerinden biri. Milyonlarca insan, zenginliğin yollarını öğrenmek için onun kitaplarını okuyor.

Şirketi Berkshire Hathaway’in her hareketini takip ediyor. Ancak Buffet’ın asıl sırrı belki de normalden kopmayan yaşam tarzında. 2012 Eylül ayı itibarı ile net 46 milyar dolar serveti olan Buffet, bu zenginliğine rağmen gösterişli evlerden ve diğer lükslerden sakınıyor kendini. Hala, Nebraska’nın Omaha şehrinde 50 yıl önce 31 bin 500 dolara satın aldığı evde oturuyor.

Elbette iş icabı dünyanın en iyi restoranlarında yemek yediği çok oluyor ama kendi halinde olduğu günlerde tercihi, iyi bir hamburger, patates kızartması ve vişneli kola.

‘Neden hala kendine bir yat satın almadın?’ sorusuna, ‘Oyuncakların hepsi baş belasıdır’ cevabı veriyor.

chuckCHUCK FEENEY: Büyük Buhran yıllarında İrlanda kökenli bir Amerikalı olarak büyümenin, Chuck Feeney’nin mütevazı yaşam tarzında etkisi olabilir. Duty Free Shop’ların kurucu ortağı olan Feeney, işletmesinin başarılı olup hızla dünyaya yayılmasıyla sessizce bir anda milyarderler ligine girdi. Ancak yine elde ettiği milyarlarca dolarlık serveti yine gizlice bağış ve hayır işlerinde kullanıyor. Çok az kişinin ona ait olduğunu bildiği Atlantic Philanthropies adlı vakfı, okullara, araştırma enstitülerine ve hastanelere 6.2 milyar dolar bağışta bulundu. İşe gidip gelirken toplu taşıma aracı kullanan Feeney, uçak seferlerinde de ekonomi sınıfında uçuyor. Giysilerini, AVM’lerdeki perakende mağazalarından sadece ihtiyacı olduğunda gidip satın alan milyarder işadamı, ‘’Bir kerede sadece bir çift ayakkabı giyebilirsiniz’’ diye konuşuyor. Feeney’nin çocukları da diğer bütün yaşıtları gibi tatillerinde para karşılığı yaz işlerinde çalışıyor.

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu