New York’lu Kadınların Çıplak İsyanı

 New York’ta kadınların üstsüz gezmesi yasalar açısından sakıncalı değil. Ancak polisler bile bu yasayı yeni öğreniyorlar. New York’lu kadınlar ise üstsüz gezmeyi, “cinsiyet eşitliği” meselesi olarak değerlendiriyorlar ve kesinlikle teşhircilikle karıştırılmaması gerektiğinin altını çiziyorlar

“PARKTA MEMELERİNİ GÖSTERME”

Geçtiğimiz yaz Jessica Krigsman adında genç bir kadın Brooklyn’in Gravesend Parkı’nda güneşli havanın tadını çıkararak çimenlere uzandı ve kitabını okumaya başladı. Son derece olağan bu görüntüde tek bir farklılık vardı. Krigsman tişörtünü çıkarmış, üstsüz güneşleniyordu. Çok geçmeden yanına gelen biri kadın iki polis, kadından üstünü giyinmesini istediler. Krigsman üstünü giymeyi reddedince kadın polis memuru onu üstünü giymeye zorladı. Sahne kadının kelepçelenmesiyle ve “etrafı rahatsız ettiği” gerekçesiyle gözaltına alınmasıyla sonuçlandı. Kısa bir süre sonra serbest kalan Krigsman polislere dava açtı. Dava halen sürüyor.

NEW YORK BUNU KONUŞUYOR

Krigsman’ın davası New York’ta bir anda en çok konuşulan konulardan biri haline gelmekte gecikmedi. Çok geçmeden herkes aslında New York’ta üstsüz gezmenin tamamıyla yasal olduğunu öğrendi. Tartışmalar da, üstsüz gezmenin doğru ve haklı bir davranış biçimi olup olmadığına ve çocuklar üzerindeki etkilerine yoğunlaştı.

ONLARCA KADINDAN ÜSTSÜZ PROTESTO  

Krigsman’ın davası The Outdoor Co-ed Topless Pulp Fiction Appreciation adlı üstsüz olma hakkını savunan bir grubun gündeme gelmesine yol açtı. Grup, güneşli havalarda düzenli olarak Manhattan’ın kamuya açık yerlerinde, özellikle de parklarda, toplanıyor, hep birlikte edebiyatın seçkin örneklerini okuyor ve kamuya da üstsüz olmanın kadınların da hakkı olduğu şeklindeki görsel mesajlarını veriyorlar.

Üstsüz grup üyeleri, bugüne kadar sadece yaz aylarında gerçekleştirdikleri toplantılarını bu sefer kışın da yapmayı planlıyorlar. Bunun için de yılın ilk karında öğle zamanı bir kartopu savaşı etkinliği planlıyorlar.

ÜSTSÜZLERİN SAVAŞI

New Yorklu kadınların bir hak olarak gördüğü üstsüz dolaşmanın uzun bir geçmişi var. İlk olarak 1992’de yedi kadın, Rochester Parkı’nda üstsüz güneşlendikleri gerekçesiyle tutuklandı. Tutuklananlardan Santorelli ve Schloss, erkeklerin göğüsleri açık bir şekilde üstsüz dolaşmasının yasak olmamasına karşın kadının bu uzuvlarına yasak getirilmesinin cinsler arasında ayrımcılık olduğu gerekçesiyle bir New York mahkemesine başvurdu. Mahkeme kadınların lehine karar vererek kamusal alanlarda üstsüz gezilebilmesini yasallaştırdı.

ULUSAL ÜSTSÜZ GÜNÜ

Bundan 10 yıl sonra Jill Coccaro adında bir kadın Delancey Street’te üstsüz dolaştığı gerekçesiyle tutuklandı ama kent idaresini mahkemeye verdi ve 29 bin dolarlık tazminat kazandı. O zamandan bu yana New York’ta kadınlar üstsüz gezme hakkını kazandı ve 21 Ağustos’u ise “Ulusal Üstsüz günü” ilan ettiler.

Ahmet Buğdaycı

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir