Nowheristan’a hoşgeldiniz!

Burası Nowheristan! Hem hiçbir yer, hem de her yer. Burada nereden geldiğinizin hiçbir önemi yok. Burada, doğduğunuz ülkeyi, kökenlerinizi unutup sadece siz oluyorsunuz. Kaygılardan ve ilişki ağlarından sıyrılıyorsunuz.nowheristan

İnsanlığın çetin bir virajı dönmekte olduğu iddia ediliyor; küreselleşme olgusu, bu mecrada bir lokomotif görevine haiz ve süratle Fransız İhtilali’nin getirdiği alışkanlıkları zayıflatmaya ve tuz buz etmeye başlıyor. Dönülen virajın akabinde ise insanlığın çıkacağı bir düzlük var. Bu düzlükte insan, her zamankinden daha mukaddes bir varlık olarak tanımlanacak. “Sınırları, orduları ve savaşları” olmayan “Nowheristan ülkesi” bu ifade şekillerinden biri olamaz mı dersiniz? Nowheristan

Çizgidışı Kişilik: Michel Elefteriades

Michel Elefteriades… Lübnanlı bir anneden ve Bizans kökenli, Rum asıllı bir babadan tevellüt etmiş, Arap dünyasının en önemli prodüktörlerinden biri… 1991-94 arasında, Lübnan İç Savaşı’nda Birleşik Direnişçiler Hareketi’nin liderliğini de üstlenmiş. Aynı zamanda da Beyrut’un en büyük gece kulübü Music Hall’un sahibi.

Herhalde, böyle farklı ilgi alanlarına ve deneyimlere sahip birinin gündelik yaşamı da en önemli merak konuları arasında… Batman arabası benzeri bir araba. Kocaman bir kaftan ve asayla dolaşıyor. Çevresindeki herkes ona “majesteleri” diye hitap ediyor.

Evi de oldukça ilginç bir dekorasyona sahip. Altın kaplanmış koyun kafalarının sergilendiği bir bölüm bulunan evinde ayrıca yaşadığı işkenceleri hatırlatmak amacı ile işkence aletleri de mevcut. Nowheristan özelinde karısıyla sık sık didiştiğini, onu bir türlü “ülkenin vatandaşı olmaya” ikna edemediğini söylüyordu.

Fransa’da Güzel Sanatlar okurken başlayan, aksiyon dolu bir yaşamı var. Henüz 15 yaşında iken solcu gruplara üye olmaktan göz altına alınmış ve işkence görmüş. Daha sonra, Lübnan’dan ayrılmış, ilk önce Fransa’da daha sonra da 1997 yılına dek Küba’da yaşamış.Nowheristan

Nowheristan ülkesine hoşgeldiniz!

Elefteriades, 2003’te, “Nowheristan” (hiçbiryeristan) adında, dünyanın her yerinden vatandaşı olan sanal, ütopik bir ülke kurdu. Ülkenin lideri, yani imparator kendisi. Ama o, bunun “sembolik olduğunu ve karar mercii olamayacağını” söylüyor.

Ona göre bu hayalinin gerçekleşmesi durumunda, tüm dünyan değişebilir. BM’ye göre toprağınız olmadan da ülke olabiliyorsunuz, bu virtüel oluşum da, ülke olmak için gerekli kriterlere uymaya çalışıyor.

İnternette özellikle bloglar aracılığıyla kısa sürede yayılmaya başlayan bu oluşum, BBC ve CNN’de yayınlanan röportajların da büyük etkisiyle çalışmalarını bir noktaya taşımış. Motto aleni: “Toprağımız bütün dünya!”

Elefteriades, Nowheristan’ı, “hiçbir kültürü ve milleti aslileştirmeyen, dünyayı değiştirmek isteyen kişilerin sözü olacak” bir ülke olarak tanımlıyor.  Nowheristan

“Milli marşı Humanistan, yönetim şekli ise monarşi”

Evet yanlış duymadınız, Nowhersitan’ın milli marşı Humanistan (insanlık), yönetim şekli ise monarşi. Bazı ülkelerden mühim politik destekler alan bu ülkenin şu anda 60.000’den fazla yurttaşı var.. Kendine ait bir parası ve bayrağı da bulunuyor.. Tüm dünya mutfaklarının en güzel tatları Nowheristan mutfağını oluşturuyor.

Ülkeye başvurmak ve dahil olmak ise gayet kolay. İngilizceyi çat pat biliyorsanız kafidir.. Başvurular internet üzerinden yapılabiliyor ve tüm başvurular İsviçre’deki bir grup tarafından inceleniyor. Kabul görülürse, size bir vatandaşlık belgesi yollanıyor, böylece siz de  bir Nowheristan vatandaşı oluyorsunuz.

Başvurmak ve detaylı inceleme yapmak için bağlantı burada

Servan Altıkanat – Agos

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir