Oğlum sünnet olmadı. Ne olmuş yani?

İki oğlum sünnet olmadı, olmayacaklar da. Konuya oldukça rahat yaklaştık eşimle, yani sadece hiç bir şey yapmadık bugüne kadar. “Yabancısın, o yüzden senin için normaldir” diyebilirsiniz. Bu nedenle, Laila Emirovic bana yazısını çevirmek için gönderdiğinde bunu paylaşmanın önemli olduğunu düşündüm. Çünkü özellikle İslam dünyasında sünnet olmayan çocukların sağlığı ve hijyeni endişe konusu. Laila Emirovic işte bir Müslüman anne olarak akıllardaki soruları gideriyor:sunnet_olacak_cocugun_konforu_yaz_icin_yaz_aylari_dogru_secim_b

Saraybosnalı anne: Oğlum sünnet olmadı. Ne olmuş yani?

Sünnetin bazı durumlarda tıbbi bir soruna çözüm getirebildiği doğrudur. Ancak bu her erkek çocuğun sünnet olması gerektiği anlamına gelmez. Aslında sünnet tıbbi açıdan gerekli bir işlem değil. Bu nedenle bu konuda karar vermeden önce ailelerin iyi bilgilendirilmiş olması çok önemli.

Çocuğunu sünnet ettirmeyen ailelerin genelde bir takım soruları olur: Sünnetsiz çocuk nasıl yıkanır? Aile ve arkadaşları tarafından kabul edilecek mi? Sünnet olmamış tek çocuk mu olacak çevresinde? Büyüdüğünde ne olacak? Sünnet (islam) dinimiz açıdan şart mı?

Aklı meşgul eden bu gibi sorular aileler tarafından baskı gibi algılanmamalı!

Sünnet olmamış çocuğu temiz tutmak gerçekten çok kolay. Çocuğunuz düzenli banyo yapıp sünnet derisinin altını temizlerse hijyen açısından bir sorun yaşamayacak. Çocuğunuz kendini düzgün yıkadığı sürece iltihaplanma ya da enfeksiyon görülmeyecek. Çocuklarımıza nasıl ellerinin yıkanmasını gerektiğini öğretirsek aynı şekilde cinsel organlarının temizliğini de öğretmeliyiz.

Küçük çocukların penisin sadece ucu dikkatlice temizlense yeterli olur. Daha büyük çocuklar bunu banyo yaparken kendileri yapabilir. İlkokulun sonuna doğru sünnet derisi komple veya yarısına kadar çekilebilir olacak. O zaman altında birikenleri de temizleyebilecekler.

Ailelerin yaşadıkları toplumda sünnet gelenekse ve kendileri çocuğu sünnet ettirmeye yönelik baskı altında olduklarını hissediyorlarsa şunları bilmeliler: insanların dedikleri ne olursa olsun sünnetsiz olmak oğulları için tamamen normaldir. Dünyadaki erkeklerin çoğu sünnet olmamıştır. Sünnet derisi insan vücudunun normal ve sağlıklı bir parçası ve birçok önemli işlevleri vardır. Sünnet derisi penisi enfeksiyonlardan korur ve birçok sinire sahiptir. Aileler çevresel fikirlere bakılmaksızın kendi karar vermeli. Çünkü söz konusu çocuk her şeyden önce onların çocuğudur.

Dünya Sağlık Örgütü, 2006
                    Dünya Sağlık Örgütü, 2006

Çocuğunuz sonunda muhtemelen sünnetsiz tek çocuk olmayacak çünkü gittikçe daha çok aile dini ve geleneksel inançlarına bakılmaksızın bu gereksiz müdahaleye sırtlarını çeviriyor. Birçok aile çevreden gelebilecek tepkilerden dolayı çocukları sünnetsiz olduğunu açıkça söylemeyecektir. Bazı Hristiyanların çocuklarını sünnet ettirdikleri gibi bir çok Müslüman aile artık bu müdahaleyi gereksiz bularak çocuklarını sünnet ettirmiyor. Bu nedenle telaşlanmanıza gerek yok. Çocuğunuz alay konusu olmayacak. Zira her çocuk kendi şekliyle özel ve farklıdır. “Farklı” olmak 21inci yüzyılda artık konu olmamalı.

Ben iki çocuğumla Saraybosna’da yaşıyorum ve burada bir değişim yaşanıyor. Gittikçe daha çok anne oğullarını sünnet ettirmiyor. Türkiye’de de sünnete karşı olan çok anneyle tanıştım. Türkiye’de de bir değişim yaşanıyor. Oğulları sünnetsiz, mutlu ve sağlıklı. Bu değişim sanki dünyanın birçok yerinde yaşanıyor ve daha çok anneler sünnete “hayır” diyor.

Hıristiyanların arasında sünnet sadece ABD’de yaygın. İslam dininde sünnet tavsiye ediliyor ancak kesinlikle şart koşulmuyor. Sünnet olmamış bir çocuk daha az müslüman değildir. Çocuğunuz büyüdüğünde sünnetli olup olmamasının önemi olmayacak. Belki sünnet nadir yapılan bir ülkede üniversitede okuyup yaşayacak. Dünya değişiyor ve dün normal olan yarın artık normal olmayabilir.

Bizim oğullarımız sünnetsiz olarak da tamamen temiz, sağlıklı, başkalarından kabul görmüş ve mutlu olacaklar. Endişelenmeyin ve çocuğunuzu doğal şekilde büyümesine izin verin.

Laila Emirovic

————–
Bu yazının belki tartışmalara yol açacağının farkındayım. Ancak bunun konuşulması gereken bir konu olduğu kadar sünnet yaptırmamaya karar veren annelere bilgi sağlanması gerektiğini de düşünüyorum. Sünnetsiz çocuklar ile ilgili bilgi alışverişi yapmak isteyen anneler bana Facebook sayfamdan ulaşabilir.

Regina Röttgen

*Bu yazı http://alternatifanne.com/ adlı siteden alınmıştır.

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir