Ölümüne Oynamak

İnternet oyunlarında yaşanan hızlı değişim, özellikle üçüncü dünya ülkelerinde bağımlılığın artmasına ve bu nedenle insanların hayatını kaybetmesine dahi neden oldu. Peki sağlıklı bir birey nasıl bir bağımlıya dönüşür? Ölümüne_Oynamak

Bu ayın başlarında Tayvan’da 32 yaşındaki bir kişi internet kafede üç gün aralıksız oyun oynadıktan sonra ölü olarak bulundu. Bu olaydan önce de bu kez Taipei’de bir başka kişi beş gün aralıksız oyun oynadıktan sonra yılın ilk günü hayatını kaybetmişti.

Tabii ki bu olaylar oldukça nadir görülen olaylar ancak bunlar dahi oyun oynamanın neden bu kadar aşırı davranış biçimlerine dönüşebildiği sorusunu gündeme getiriyor. Oyun bağımlılığına ilişkin olarak yıllardır hem tıbbi hem de psikolojik literatürde çok sayıda araştırma yayınlamış durumda. Bu araştırmalar, çok aşırı oyun oynamanın tekrar eden gerilim ve sakatlıklardan obeziteye, görsel ve işitsel halisünasyonlardan bağımlılığa kadar değişen sağlık sorunlarına neden olduğunu ortaya koyuyor.

Bu arada şunu da belirtmek gerekiyor. Çok sayıda bilimsel araştırma hem eğitimsel hem de terapi amaçlı oyun oynamanın birçok yararları olduğunu vurguluyor. Ancak sayıları az da olsa öyle bir grup var ki, aşırı oyun oynama nedeniyle sorunlar geliştiriyor.

Peki bu küçük azınlığı oyun oynama konusunda bağımlı hale getiren nedir?

Aslında bağımlılık, sürekli teşvik edilme hissiyle başlıyor. Ya da daha basitleştirirsek, oyun oynayarak sürekli ödül kazanmaktan kaynaklanıyor. Oyunlarda ödüllendirilmek fizyolojik olabilir. Yani rakibinizi yendiğinizde ya da kişisel rekorunuzu kırdığını havalara uçmak gibi. Bu aynı zamanda psikolojik bir etki de yaratabilir. Bu durumda belirli bir durumda bütün kontrolün sizde olduğunu ya da stratejinizin kazanmanıza yardımcı olduğunu hissedersiniz. Bir de işin sosyal boyutu var. Oyunda yaptığınız başarılı bir hareket için oyun arkadaşlarınız tarafından kutlanabilirsiniz. Son olarak finansal boyut. Zaman zaman bir turnuva kazanıp ödül alabilirsiniz.

Bu ödüllerin bir çoğu, en azından bir yere kadar, öngörülebilir şeyler değil. Bir sonraki ödülün ne zaman geleceğini bilmeyen bir oyuncu, oyunda kalmaya devam eder. Kısacası, hızlı bir şekilde ödül kazanmasalar bile oyuncular oyunda kalırlar. Çünkü, “köşeyi döner dönmez” bir ödülün kendilerini beklediğini düşünürler.

Buna ek olarak son 10 yılda tek başına oynanan oyunlar, artık çok kişiyle oynayan konsol oyunlara dönüşmeye başladı. Burada gerçek zamanlı oyunlar asla bitmiyor ve oyuncular birbirleriyle ya doğrudan rekabet halindeler ya da işbirliği yapmak zorundalar. Aşırı oyun düşkünlerinin bu tür oyunlardan çıkmaktan nefret ettikleri belirlenmiş durumda. Çünkü, kendileri oyunda değilken neler olduğunu bilemeyeceklerinden oyunu bırakmak istemiyorlar.Ölümüne_Oynamak

Son 5 yıldır bilim insanları problematik oyun düşkünlüğü üzerinde çok sayıda araştırma yapıyor. Mayıs 2013’te, Amerikan Psikiyatri Birliği, “Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiki Verileri” adlı çalışmanın beşinci versiyonunu yayınladı. Bu araştırmada ilk kez “internette oyun bozuklukları” konusu, psikolojik bir sorun olarak yer aldı ve araştırılmaya gerekli bir başlık olarak yorumlandı.

Aslında tüm bağımlılıkların belirli ve kendine özgü karakteristikleri vardır. Farklılıklarından çok ortak noktaları bulunur. Kaygı, duygudurum düzenlemeleri, doyumsuzluk, tolerans, geri çekilme semptomları, iş yerinde, okulda ya da diğer bireylerle çatışma ve kontrol kaybı bunlar arasında yer alır. Bu benzerlikler bağımlılık davranışının ortak nedenini yansıtır aslında.

Peki sağlıklı bir birey nasıl bir bağımlıya dönüşür? Çok basit bir açıklamayla, sağlıklı hevesler hayata bir değer katarken, bağımlılık hayattan götürür. Peki çok fazlanın tarifi nedir? Bunun tanımını yapmak hiç de kolay değil. Çünkü öyle oyuncular var ki, her gün saatlere oyun oynayabilmelerine rağmen hiçbir zararlı davranış sergilemiyorlar.

Bağımlılığın 9 kriteri

Amerikan Psikiyatri Birliği’nin yayınladığı “Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiki Verileri”, internette oyun bozukluklarını tanımlayabilmek için 9 kriter belirlemiş durumda. Bir oyuncu, bu 9 kriterden en az 5’ine sahipse, çok büyük olasılıkla internette oyun bozukluğuna sahip bir birey olarak nitelendirilebilir.

1- kafanın sürekli internet oyunlarıyla meşgul olması

2- internet oyununa ulaşılamaması halinde geri çekilme semptomları göstermek

3- internette oyun oynamaya süresinin giderek artması

4- internette aşırı oyun oynamayı kontrol etmek için yapılan girişimlerde başarısızlık

5- internet oyunları dışında, eğlence ve hobilere ilginin kaybolması

6- psiko-sosyal sorunların bilincinde olmaya rağmen aşırı şekilde internette oyun oynamanın sürmesi

7- aile bireyleri, terapistler ya da diğerlerini internette oyun oynama süresi konusunda aldatmak

8- internette oyun oynamayı, olumsuz ruh halinden bir kaçış olarak ya da bu hali ortadan kaldırmak için kullanmak

9- internet oyunların katılma nedeniyle değerli bir ilişkiyi, işi, eğitim olanağını ya da kariyer fırsatını kaybetmek

Aslında buradaki iyi haber, oyun meraklılarının çok küçük bir bölümünün, “internette oyun bozukluğuna” sahip olmaları. İnternette oynanan oyunların birçoğu çok eğlenceli ve heyecanlı. Ancak her aktivitede olduğu gibi, aşırılığa kaçıldığında, çok küçük bir oranda olsa bile bağımlılık ortaya çıkabiliyor.

Günlerce ara vermeden yürütülen her aktivitenin ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme neden olabileceği unutulmamalı ve internette oyun oynamak bunun bir istisnası değil. İnternette oynanan oyunları yerin dibine sokmak yerine, aşırı kullanımın potansiyel tehlikeleri konusunda oyun meraklılarının eğitilmesi gerekiyor.

Kaynak: www.edition.cnn.com

Bu yazı ilk olarak dijitalhayat.tv internet sitesinde yayınlanmıştır.

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir