Paket Sizin Olsun Bize Demokrasiyi Bırakın!

Öğrenci Kolektifleri’nden “Demokratikleşme paketi” açıklaması

Tayyip Erdoğan’ın “demokratikleşme paketini” açıklamasının ardından Öğrenci Kolektifleri’nden açıklama geldi.

“Paketiniz sizin olsun demokrasi kısmını bize bırakın”

Demokrasi demokrasi olalı bu kadar ucuz olmamıştı herhalde. İngilizce, Arapça altyazıyla yayınladıkları görüntüleri izleyip, bu kadar uzun süre bekleyince, AKP’ye itimadımız kalmasa da bu kadar gürültü yapıp, bu kadar laf gevelemeyi demokrasi diye bize sunmaları sinir bozucu ve alaycı.

Kısaca bakalım ne oluyor: Bir tane üniversite ismi değiştiriliyor, daha önce kimsenin görmediği hükümet komiserinin eylemlere katması kaldırılıyor, kimsenin uymadığı ve geçerliliği olmayan eylem saati bir saat ilerletiliyor, fiilen uygulanan farklı dilde propaganda yasallaşıyor, alfabaye üç harf ekleniyor, dinci vakıflar daha rahat para toplayabilsin diye kolaylıklar getiriliyor, Anayasa’da var olan kişisel verilerin gizliliği için yasa yapılıyor, göstermelik ve uygulamada AKP’li olmayanların yararlanamayacağı ayrımcılık, nefret suçlarına karşı tedbirler ve kılık kıyafet yönetmelikleri hazırlanıyor.

Aynı saatlerde İstanbul Üniversitesi’nde bir grup öğrenci boyutu bir metreküpü geçmeyen karton bir maketi okullarına sokmaya çalışıyor. SOMA (Siyasal Olaylara Müdahale Aracı) adını verdikleri maket, Özel Güvenlik Görevlileri tarafından parçalanıyor, öğrenciler darp ediliyor.

Paketten saatler önce, Gülsuyu’nda bir genç, çeteler tarafından silahlı saldırıya uğruyor, polisler delil karartmaya çalışırken yakalanıyor, çevik kuvvet, polisleri yakalayanlara hastane içinde müdahale edip gözaltına alıyor.

Paketten günler önce 8 kadın TRT binası önünde protesto gösteri yaptıkları için darp edilerek gözaltına alınıyor.

Paketten haftalar önce, Ethem Sarısülük’ü öldüren polisin duruşması sivil polislerce işgal ediliyor, katilin perukla getirildiği mahkeme salonu, ailelerin adalet çığlığıyla inliyor.

Paketten aylar önce direniş AKP diktatörlüğüne direnen milyonların eylemleri boyunca 6 kişi katlediliyor. Polis eliyle işlenen cinayetlerin sorumluları nedense bir türlü bulunamıyor. Tencere tava çalanlar suçlu, sokakta eylemde olanlar marjinal, provokatör, çapulcu ilan ediliyor.

Bugün AKP demokrasisi diyince ne geliyor biliyor musunuz aklımıza?

Sizin demokrasiniz yüzünden, milyonlarca insan sabah 6’da evimize polis gelecek mi korkusuyla yaşıyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, insanlar telefonda konuşurken hükümeti eleştirmeye korkuyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, herkes evinde baret bulunduruyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, baretle yakalanmamak için o baretleri saklıyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, bir sokağın güvenli olduğunu öğrenmek için o sokakta polisin olmadığını öğrenmek gerekiyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, bini aşkın üniversiteli hapishanede.

Sizin demokrasiniz yüzünden, polisleriniz ekip otolarında kadınlara tecavüz ediyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, TRT’de alenen kadın düşmanlığı yapılıyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, insanlar saat 22.00’dan sonra bakkala bağış yapıp, bakkaldan içki hediye alıyor.

Sizin demokrasiniz yüzünden, El Nusra’cu ÖSO’cu caniler silahlarıyla cirit attıkları Güney kentlerimizde terör estiriyorlar.

Sizin demokrasiniz yüzünden, bu ülke iktidar sahiplerinin, polis ve yargı gücüyle ülkenin yarısından çoğuna zulmettiği bir yer haline geldi.

Yani anlayacağınız, sizin demokrasinizle bizim demokrasimiz çok ayrı.

O yüzden artık bize demokrasi bahşetmeyin. Siz her demokrasi bahşettiğinizde bizim nefes alanımız daralıyor.

Kendi demokrasimizi, forumlarda, sokaklarda işlettik ve gördük ki, biz ne kadar farklı olsak da anlaşabiliyoruz. Yani sizin demokrasinizin yapamadığını bizim demokrasimiz yapıyor.

O yüzden alın paketiniz sizin olsun,demokrasi kısmını bize bırakın.

Demokrasi sandıktan değil, sokaktan çıkacak!”

Kolektifler

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir