Bilim Teknoloji

Philae 2126 ya hazırlık mı?

Bildiğiniz gibi Philae, 10 yıllık bir yolculuktan sonra 67P adlı kuyrukluyıldıza ulaşan Rosetta uzay aracından ayrılıp kuyruklu yıldızın yüzeyine inen modüle adıdır. Görevi, bilimsel çalışmalara ışık tutacak verileri sağlamak.

fft2mm6261397

Bu aracın üzerinde kuyrukluyıldızların yapısını araştıracak sensörler var. Sensörlerden bazıları da aminoasitleri araştıracak. Dünyadaki yaşamı oluşturan organik moleküllerin uzaydan gelip gelmediği hakkında bir bilgi verebilir bu.
Büyük bir ihtimalle dünyadaki suyun çoğu da kuyrukluyıldızlardan geliyor. Bunu birinci elden gözleme olanağımız ancak şimdi meydana gelecek. Bu kuyrukluyıldızda bol miktarda su ve buz bulunursa dünyadaki okyanuslarda bulunan suyun kuyrukluyıldızlardan geldiği konusundaki bulgular güçlenmiş olacak.

77ce4aaf0a964f979ced001209ccdd62_620

Bir çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae’nın indiği kuyrukluyıldızın boyutu, İstanbul üzerinde kıyaslanırsa yukarıdaki fotoğraftaki gibi olurdu. Bir ucu Balmumcu’da, diğer ucu Üsküdar’da. Alt lobun uzunluğu 4.1 km, eni ise 3.2 km. Üst lobun uzunluğu ve eni 2.5 Km.

Bazı zatı muhteremler  bu operasyonu “manyak manyak işler” olarak adlandırdılar. Bence dünyadan 500 milyon kilometre uzaklığa 10 yıl süren bir yolculuktan sonra çamaşır makinesi büyüklüğündeki bir aracı sadece 55 dakika gecikmeyle indirebilmenin ne demek olduğunu ancak “manyak işler”le uğraşmayanlar anlayabilir.

Şimdi başlıktaki cümlede geçen 2126 nın ne olduğuna gelecek olursak her yıl Ağustos aylarındaki göktaşı yağmurlarına neden olan Swift-Tutte kuyrukluyıldızına bakmak gerekecek. Swift-Tuttle en bilinen göktaşı yağmurlarından olan Perseid Meteor Yağmurlarının ana gövdesini oluşturur. Dünya her sene bu kuyrukluyıldızın güneş etrafında dönüş yörüngesinde bıraktığı kalıntıların içinden geçerken atmosfere giren kaya ve buz parçaları bu göktaşı yağmuru oluşur.

Yani Swift-Tuttle kuyrukluyıldızın yörüngesi ile Dünyamızın yörüngesi kesişmektedir. Ve Nasa’nın yaptığı açıklama; Bu kuyrukluyıldızın bir sonraki ziyareti sırasında Ay veya Dünyaya çarpma tehlikesinin hayli yüksek olduğu yönündedir. Bu ziyaretin tarihi: 14 Ağustos 2126

091113 Kıyamet 1.hlargeBu kuyrukluyıldız 27 kilometre katı çekirdek genişliği ile dinozor çağının sonunu getirdiği düşünülen kuyruklu yıldızın çekirdeğinden 10 km daha geniş.

Bu yüzden Philae’nın yaptığı işi “manyak manyak işler” olarak nitelendirmenin “manyaklığın daniskası” olur diye düşünüyorum.

Bilim ve buna bağlı olarak teknolojinin her dakika geliştiğini göz önüne alırsak, 10 yıl önceki teknoloji ile zorda olsa 500 milyon kilometre uzaktaki bir kuyrukluyıldıza bir modül indirilebildiğine göre; önümüzdeki yıllarda bu kuyruklu yıldızın yörüngesini değiştirmek üzere üzerine bir itici roket indirmenin de sağlanacağını düşünüyorum.

Philae’nın mevcut bilimsel çalışmaları ile gezegenimiz ve evren hakkındaki bilgilerimizi geliştirmesinin yanında gezegenimizi olası bir felaketten kurtarmanın bir ön çalışması olarak da görmek gerektiğini düşünüyorum.

Memet Karabulut

Dünyalılar

Kaynaklar:
Wikipedia
Nasa
BirGün
Hürriyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu