Poyraz Ali Hapisanede

ali poyraz

Merhaba ben Poyraz Ali. 3 yaşındaki bedenimle yaşadığım hapishanede atipik otizmi yenmeye çalışıyorum.

1

Hapishane. Burası hapishane. Annemle birlikte hapishanedeyiz. İlk kez Samsun’da tanıştım hapishane ile. O zaman 2 yaşımdan birkaç ay fazla idim. Samsun’dan sonra Gebze’ye geldik ve bir süredir Bakırköy’de kalıyoruz, benim eğitimlerim sebebiyle.

Burası hapishane. Ben artık 3 yaşındayım. Burada annemle saklambaç oynarım. Annem, “Önüm arkam, sağım solum sobedir” der ve ben hep aynı yere saklanırım çünkü saklanacak başka yer yok.

2

Her sabah ve her akşam üniformalı büyük insanlar bizi saymak için kaldığımız yere gelirler. Onlardan korkarım ve ağlarım ve hatta onları dışarı çıkartmaya çalışırım.

3

Bir yere gideceksem, örneğin eğitime giderken kapıdaki X-Ray cihazından defalarca geçmek zorunda bırakılırım. Bunu da sevmem. O cihaz çok kötü bir ses çıkarttır ve ben bu sesi sevmem. Ağlarım.

4

Haftada iki kere kreşe götürülürüm. O zaman annemden ayrılmak zorunda kalırım. Yine ağlarım. Neden ağladığımı bazen anlayamazlar ama çoğu zaman sebep hapishaneyi ve onu hapishane yapan bileşenleri algılayamıyor, anlamdıramıyor olmamdır.

5

Henüz konuşamadığım için annem çiziyor beni, ablalarım yazıyor.
Bu hikaye devam etmesin.

6

Bu hikaye devam etmediği gün, ablalarım size güzel hikayeler anlatacak ve annem güzel resimler çizecek, umutlu resimler, özgür uçurtmalar. Ben de o resimlerde olacağım. Bu resimlerdeki gibi ağlamayacağım söz. Kreşe daha sık gidebileceğim, çabucacık öğreneceğim, karnemi alacağım. Konuşacağım. Arkadaşlarım olacak. Annem ve babam yanımda olacak. Biz güzel ve mutlu bir resimden size el sallayacağız.

Hikayemin ulaştığı 35.845 kişi annemin denetimli serbestlikten yararlanması ve benim hak ettiğim eğitim imkanlarına kavuşabilmem için imza verdi ama yaklaşan seçimler sebebiyle talebimiz karşılanmadı.

Kadın tutsaklar için denetimli serbestlik, hemen şimdi.

change.org/poyrazali

Dicle Kaczynski

Dünyalılar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir