Psikopatı Tanımak – 1

“Topluma bir yalancı ve dolandırıcı olarak gösterilmek çoğumuzu yıkabilir ve küçük düşürebilir, ama psikopatın durumu farklıdır. O yine de toplumun gözünün içine bakabilir ve ‘şerefi üzerine’ ateşli sözler verebilir” – Robert Hare 

psychopathy

Psikopatiyi tanıdıktan sonra hayata hala aynı perspektiften bakmanız mümkün değil. Toplumsal düzenle, mevcut iktidarla, güncel durumlarla ilgili bütün algınız değişiyor. Aslında, deyim yerindeyse, yerine oturuyor. Anlamlandıramadığınız ve veryansın ettiğiniz “neden” sorusu cevabını buluyor. Her bir özelliğiyle psikopatik bir sistemde yaşıyoruz:

– Psikopatın gizli bir ajandası vardır ve kesin kontrol sağlayacağı noktaya kadar göze hoş görünmeyi, güven vermeyi ya da gerçek amaçlarını gizlemeyi başarır.

– Psikopat önüne çıkacağını düşündüğü herkes hakkında karalama kampanyası yapar, iftira atar ve onlardan kurtulur.

– Psikopat hatalarıyla yüzleştirildiğinde saldırganlaşır, yansıtma yapar, manipüle eder.

– Psikopat gözünüzün içine baka baka soğukkanlılıkla, yüzsüzce yalan söyler; açık yalanlar karşısında bile sizi çaresiz bırakır, hatta suçlar. Yakalanma korkusu yoktur.

– Psikopat üstün bir varlık olduğuna inanır fakat ironik bir şekilde gururu yoktur. Hiçbir zaman tutmaya niyet etmediği sözler verir; rahatlıkla söylediklerini inkar eder.

– Psikopat her zaman mağduru oynar. Kolayca ağlar ve hatta ağlar.

– Psikopatın zayıf noktalarınızı tanımada tarifi zor bir yeteneği vardır. Zayıf noktalarınıza basar ve özgüveninizi sarsar.

– Psikopat bakışlarıyla, vücut diliyle, konuşma becerisiyle insanları rahatlıkla ikna eder, etkiler.

– Psikopat sizi ona fayda sağlamakla yükümlü nesneler olarak görür. Zarar verme konusunda sonsuz bir hak etme duygusu ve olağanüstü bir rasyonalizasyon gücü vardır.

– Psikopat ne yaparsa yapsın vicdan azabı, pişmanlık, utanç duymaz. Uykusunu kaçıracak hiçbir şey yoktur.

– Psikopat gerekli hallerde değişmiş “gibi” yapabilir, günah çıkarabilir, dalkavukluk yapabilir, öz eleştiri verebilir.

– Psikopat ciddiye alınmadığını, alay edildiğini ya da kontrolü kaybettiğini düşündüğünde müthiş bir narsistik kırılma yaşar ve saldırganlaşır. Karşısındakinden mutlaka ciddi bir tepki görmek ister.

– Psikopat yüzsüzce insanlık dersi verebilir, başkalarını vicdansızlıkla ya da erdem sahibi olmamakla suçlayabilir.

– Özellikle mücadele eden ve direnen insanları sürekli kışkırtarak olumsuz tepki almak ister. Kasten asap bozucu şekilde tahrik eder ki insanlar soğukkanlılıklarını kaybetsin ve hata yapsın ister.

– Psikopat daima korku vererek kontrol sağlar. Öfkesi kontrollüdür ve bir gösteri gibidir.

– Psikopat intikam duygusu güçlü bir varlıktır. Senelerce takip edip, uygun koşulları bekleyebilir.

– Psikopat son laf budalasıdır. Onun karar vermediği hiçbir şeye siz ondan önce karar veremezsiniz.

– Psikopatın kendininkiler dışında tanıdığı kurallar yoktur. Otoriteyi sevmez. Bir süre amaçlarına ulaşmak için otoriteye boyun eğse de, kendini güvende hissettiği anda bildiğini okur. Yakınlarına, ortaklarına ya da amirlerine en beklenmedik anda ihanet eder.

Psikopatın oynadığı “yok etme” oyununu fark ettiğinizde artık çok geç olmuştur ve çoktan kayda değer bir zarar görmüşsünüzdür.

– Psikopat asla sahip olamayacağı insani özelliklere haset eder ve yok etmek ister. Tipik olarak “güzel” düşmanıdır.

– Psikopatın korku duyduğu tek şey ifşa olmaktır. Çünkü ifşa olma durumunda hakimiyetini kaybeder, avlanmaya devam edemez.

– Psikopat insanların güvenine ihanet etmekten, gururlarıyla oynamaktan, aşağılamaktan zevk alır.

– Bir psikopat söz konusu olduğunda “haksızlık” kelime anlamını yitirir. Yanına kar kalacağını düşündüğü herşeyi yapar, siz “bundan kötüsü olmaz” diye düşünseniz bile her zaman daha kötüsü vardır.

Kısacası içinde sadece dipsiz bir kötülük barındıran, tüyler ürpertici, saçma sapan ama fena halde gerçek bir hastalık. Geçmişte ve bugün yaşadığımız pek çok mağduriyetin sebebi…

İnsanlar, iktidardaki diktatörümsülerin bazı metodları takip ettiğini ve yukarıdan bir yerden yönlendirildiğini düşünüyor. Yönlendirilme kısmına ben de katılıyorum ama şöyle düşünüyorum, onlar zaten “öyle” oldukları için iktidara seçildiler yani vicdanları sızlamadan, tereddüt etmeden, “insan” gibi gereksiz detayları düşünmeden verebilecekleri kararlar için… Bir psikopatın ya da habis narsistiğin, kendini nasıl sevdireceğinin, insanları nasıl manipüle edeceğinin ya da korkutacağının, nasıl vicdansız ya da korkusuz olacağının öğretilmesine ihtiyacı yok. Çünkü bütün psikopatlar bu becerilere doğuştan sahiptir. Bizim gibi yaratıcı bir iç dünyaları yoktur; hepsi birbirine benzer. Aynı gülerler, aynı bakarlar, aynı uyurlar, tamamen aynı yöntemleri kullanırlar. Kimi daha zeki ve beceriklidir, şansı da yaver giderse ülkeyi yönetir; kimi kendini ortalarda bir yerde sağlama alır; kimi sadece saygın bir konum ister; kimi kana susamıştır; kimi cahildir kendini ele verir, kimi halkına zulmeder, kimi evde karısına.

psychopath1

Dolayısıyla pek çok diktatörün uyguladığı yöntemlerin hatta el hareketlerinin bile birbirine benzemesinde şaşılacak bir şey yok. Bütün psikopatlar hükmetmeyi başardıktan sonra (ki hepsi hükmetme arzusuyla yaşar) maskelerini fazla gizlemeye ihtiyaç duymaz. “İktidar sarhoşluğu” aslında o noktaya gelene kadar sabırla saklanan gerçek kişiliktir. Bütün psikopatlar doğdukları günden öldükleri güne kadar “takiye” yaparlar.

Psikopati uzmanları bu bozukluğun tehlikesini sistemle özdeşleştirir. Bozukluğu bilen birinin bu kanıya sahip olmaması mümkün değil, hele bir uzmanın. Peki böylesi vahim bir hastalık nasıl bu kadar az biliniyor? Tek başına psikopatinin yıkım kapasitesi diğer bütün bozuklukların, hastalıkların toplamından yüksek. Neden psikopatiyle ilgili farkındalık yok denecek kadar az? Neden filmlerde, dizilerde çarpıtılmış bir psikopat portresi tanıyoruz?

Yaşadığımız sistem, insanları uyutma, sömürme, kullanma, harcama, aldatma, yok etme sistemi. Araştırmalar kapitalist toplumlarda psikopati oranının çok yüksek (yaklaşık %4), fakat örneğin, budist bir toplumda çok az (yaklaşık %0,1) olduğunu gösteriyor. Kapitalist toplumlarda psikopati özellikleri değer kazanıyor, hatta pek çok alanda ve meslekte takdir de görüyor. Tamamen ben merkezci, bir diğerini ezip geçmenizi öneren sloganlar psikopatlara hazır özür kaynağı sağlıyor. Özellikle bizim toplumumuzdaki cinsiyetçi kültürün psikopatlara sağladığı avantajlar da cabası…

Kaynak :http://www.gizlipsikopat.com/

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir