Savaş Mağduru Kadınların Yanındayız!

Eğitim Sen Merkez Kadın Sekreterliği`nin `Savaş Mağduru Kadınların Yanındayız!` başlıklı açıklama metnidir.filistin

 

Sınırın bir tarafında camilerden “Kürtlerin kadınları, kızları helaldir, mallarını çalabilirsiniz, evlerini yıkabilirsiniz” diye anons yapılırken diğer tarafında kadınlara fuhuş yaptırılıyor. Rojava`da çeteler kadınları ve çocukları hedef alarak insanlık suçu işlerken; savaştan kaçan Suriyeli kadınlara Türkiye`de fuhuş yaptırıldığı iddiaları gündeme geldi. Konu kadınlara yönelik taciz, tecavüz ve şiddet olunca sınır tanınmadığı ortadadır.

Tarih boyunca kadınlar üzerinde her türlü baskı ve denetim mekanizmasını işleten erkek egemen sistem en karanlık yüzünü savaş dönemlerinde ortaya çıkarır. Savaş dönemlerinde kadınlara yönelik uygulanan insanlık suçları olağanlaştırılmaya çalışılır. Bugün Rojava`da Kürt kadınlarına yönelik tecavüz için fetvalar verilmekte; akla vicdana sığmayan işkenceler uygulanmaktadır. Vahşetten kaçıp Türkiye`ye sığınan kadınlar ise yoksulluk içinde fuhuş yapmaya zorlanmaktadır. Savaştan kaçan kadınlara açılan yeni savaşın merkezi Türkiye`nin metropolleri olmuştur. Aylardır iddiaların hepsini yanıtsız bırakan hükümet yetkilileri bu konuda hâlâ bir adım atmamıştır.

AKP hükümeti başından beri Suriye`de yaşanan tüm çatışmalarda taraf olarak davranmaktadır. Mısır`da askeri darbeyi kınarken gösterdiği duyarlılığı Rojava`da Al-Kaide`nin temsilcisi Al-Nusra çeteleri tarafından uygulanan vahşete göstermemektedir. Katliamlara sessiz kalmakla yetinmeyen AKP iktidarı; Türkiye`nin çeşitli illerinde yoğunlaşan iddialarla ilgili hiçbir işlem yapmamıştır. Sınır bölgelerinde kurulan kamplarda savaştan kaçan kadınların ikinci üçüncü eş olarak satıldığı, özellikle Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep`te kadınlara zorla fuhuş yaptırıldığı iddiaları aylardır gündeme geliyor. Son olarak; Rojavalı Kürt kadınlarının İstanbul`da yoksulluk sonucu fuhuş yapmaya zorlandığı ortaya çıktı. Hem savaş bölgesinde hem de sığındıkları ülkede kadınların ayrımcılığa uğramasının nedeni erkek egemen sistemi sürdüren iktidarlardır. AKP iktidarı hiçbir adım atmayarak; kadınların bedenini savaşlarda ganimet olarak gören eril zihniyeti yeniden üretmektedir.

Emek ve demokrasi mücadelemizin bir gereği olarak Rojava`da halkların kurdukları özyönetime yönelik uluslararası destekli çetecilerin saldırılarını kınıyoruz. Yaşanan katliamlara, özellikle kadın ve çocukların istismarına sessiz kalan AKP iktidarını bu tavrından acilen vazgeçmeye; Rojava`da ve Türkiye`de kadınlara ve çocuklara yönelik işlenen insanlık suçları konusunda acilen bir adım atmaya çağırıyoruz. Savaş mağduru tüm kadınlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu; bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ederiz.

www.dunyalilar.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir