Saygısızlığa övgü; acı çekene saygı!

Saygısızlık edesim var bayım!

Tüm otoritenize, o şehvetli duruşunuza, olmayan vicdanınıza.

Saygısızlık edesim var bayım! Adaletinize, hukukunuza, hoşgörünüze, eşitsizlik üzerine kurulu saygı bekleme anlayışınıza.

Saygısızlık edesim var bayım! Acılarımıza yaklaşımınıza, devletinize, polisinize, her türlü baskı aygıtınıza.

Saygısızlık edesim var bayım! Medyanızla biçimlenmiş, panoptikon toplumunuza, tüm gözetim aygıtlarınıza, tüm kurumlarınıza.

Saygısızlık edesim var bayım! Genel ahlakınıza, genelinizin dışında kalanlara olan tavrınıza, bize dayattığınız bu yaşama saygısızlık edesim var.

Saygısızlık edesim var bayım! Hayvanları deney malzemesi yapan o bilim anlayışınıza, üstten bir dille anlattığınız pozitivist öykülerinize, modernist kafalarınızla biçimlemeye çabaladığınız toplumunuzun her türlü değer yargısına.

Saygısızlık edesim var bayım! Homofobik tüm yaklaşımlarınıza, farklılıktan dem vurup, her türlü tekilci politikayı söylem haline getiren iktidarınıza.

Saygısızlık edesim var bayım! Çizdiğiniz vatan sınırlarına, tel örgülerle çevirdiğiniz tüm kara parçalarına, döşediğiniz mayınlara saygısızlık edesim var!

Saygısızlık edesim var bayım! Tüm savaşlarınızda öldürdüğünüz çocuklar adına, bombaladığınız atların acılı ruhları adına, sonunu getirdiğiniz dünyanın tüm yaşayanlarının hıncıyla saygısızlık edesim var!

Saygısızlık edesim var bayım! Her türlü disiplin mekanizmanıza, ordunuza, sokaklarımızı çalan tanklarınıza, tüm silah fabrikalarınıza, füzelerinize, bombalarınıza, kimyasallarınıza.

Saygısızlık edesim var bayım! Tüm bayraklarınıza, vatan millet şiirleriyle açtığınız derin bellek yaralarına, denize döktüğünüz düşmanın insan olduğunu anlatmayan, topraktan fışkıran kanın şehit kanı olduğu meşruiyetine sığınan tarih yazımınıza saygısızlık edesim var!

Saygısızlık edesim var bayım! Bu dünyada bize geçmez acılar bırakan politikalarınıza, bir coğrafyadan diğerine fikirlerinden dolayı sürgün ettiğiniz, yaşını büyütüp astığınız o güzel insanlar adına saygısızlık edesim var!

Saygısızlık edesim var bayım! Tüm yasak elmalarınızı yiyip, tüm yılanlarınız tarafından kandırılasım var, yasakladığınız her ne varsa yasaklarınızı delesim var! Tüm kapalı mekanlarınızı dumanlayıp, tüm hava ve kara sahanızda sarhoş olasım var!

Saygısızlık edesim var bayım! Çünkü acı çekiyorum ve bu nedenle de acı çekene övgü, saygısızlığa saygısızlık diyorum tüm vicdanımla.

 Emek Erez

Dünyalılar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir