Seks İşçiliği ve Ahlak

Genel Ahlak Kurallarının Seks İşçiliğine Bakışı Üzerine Birkaç Değinme

10534537_719260901462875_7556057527238878412_nÖncelikle devletin seks işçiliği tanımına bakalım. TDK, hayat kadınını şöyle tanımlamış: ‘’ Para karşılığında erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden ve bu işi meslek edinen kadın, fahişe, orospu, orta malı, kaldırım çiçeği, kaldırım süpürgesi, kaldırım yosması, sürtük’’

Sanırım TDK, sözlükte daha fazla yer kaplamaması için tanımı daha fazla uzatmamış. Aksi takdirde küfretmeye devam ederdi ! Peki aynı TDK, ‘’hovarda’’lığı nasıl tanımlıyor? Şöyle: ‘’ 1. sıfat Zevki için para harcamaktan kaçınmayan (kimse) 2. Çapkın 3. isim Hayat kadınının parasını yiyen erkek. ‘’

Genel bakış açısı tanımlarla böyledir. Şüphesiz bu tanımlar erkek egemen zihniyetin ürünüdür. Aynı zamanda bu sektörden büyük vergiler kopararak gelirler elde eden de devletin kendisidir.

Erkek egemenliğine dayanılarak oluşturulan ahlak kuralları; ister feodal, ister kapitalist yahut din motifli olsun tutarsızdır. Egemen olan tarafındadır. Örneğin, erkeğin, nikah mühürü olmaksızın cinsel deneyimler yaşaması ayıplanmaz; aksine teşvik edilir. Fakat cinselliği daha ağır basan kadın, eğer nikah mühürü olmaksızın böyle bir deneyimi yaşarsa toplumun genel yargısı kesindir: Ahlaksızlık, namussuzluk!

Şayet böyle doğal bir deneyimi yaşayan kadın öldürülmezse veya bir çıkış yolu bulabilecek güce sahip değilse, bu sefer cinsel gücünü para karşılığında satmaya başlayacaktır. Yani inşasını düzenin sağladığı bir genelevde veya herhangi ‘’yasadışı’’ bir yerde seks işçisi olacaktır.

Yaşadığımız ülkede belli bölgelerde ağırlığını sürdüren feodal ahlak kurallarında da değişen bir şey yoktur. Erkek, nikah mühürü vurdurmak istediği kız çocuğunun ya da genç kadının babasına başlık parası ödeyerek satın alması ayıplanmaz. Gelenek görenek böyledir. Burada da ölene dek ya da yıpranana dek satın alınan kadın yalnızca kocasının gönüllü veya gönülsüz yasal, ahlaklı fahişesidir. Öte yandan sırf toplumsal veya ailevi baskılardan, ekonomik sebeplerden dolayı evlenen kadın da aynı duruma düşürülmektedir.

Her iki durumda da kadını fahişeliğe sürükleyen ataerkil ahlak kurallarıdır. Argo deyimle, pezevenk olan ahlak kurallarıdır.

Yine de ahlak kuralları fahişeliğin kabul edilemez bir durum olduğunu söyler. Samimi değildir. Samimi olmasının koşulları da yoktur. Bu ülkede seks işçisi kadınların sayısı 150 bin olduğu tahmin edilmektedir. Bu 150 bin sayısını en az 100 ile çarparak seks işçisiyle birlikte olan erkek sayısını bulabiliriz. Çıkan sonuç, bu sektörden memnun en azından 15 milyon erkek çıkıyor. Bunların bir çoğu da ahlakçı kesilirler.

Birgün gazetesi yazarı Necmi Erdoğan, bir seks işçisiyle yaptığı röportajda, seks yaptıktan sonra bazı erkeklerin kendisine ‘’ Sıcak suyun var mı? Bi abdest alabilir miyim? ‘’ veya ‘’ Hakkını helal et’’ dediklerini söylüyor…

Seks işçilerini aşağılamak riyakarcadır. Kimi devrimci kurumların seks işçisi avına çıkıp onları sokak ortasında teşhir etmesi, dövmesi de aynı riyakarlıktır.‘’Namusumla kazandım’’ deyimi genelevden çıkmadır. Bir işçi fabrikada emek gücünü sattığı için toplum tarafından aşağılanıyor mu? Bir işçinin emek gücünü satması ile bir fahişenin cinsel gücünü satması arasındaki fark nedir? Şüphesiz aradaki tek fark ızdırap farkıdır.

Cinsel gücün para karşılığında satılmasını meşrulaştırmak değil buradaki amaç. Karşı çıkılması gereken ataerkil ve mülkiyetler dünyasında emek gücünün, cinsel gücün para ile satılmasıdır. Düzen kendine kurbanlar ve cellatlar yaratmaktadır. Hedefimiz kurbanlar değil, cellatlar ve cellatların sırtını dayadığı düzen olmalıdır. Seks işçiliğini var eden bu temeller yıkılmadığı sürece bu sektör de varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Berker Yenici

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir