Sen misin Atatürk’ü Eleştiren!

 

10482841_660033964081881_1954222669_nNuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı ve Cannes’de Altın Palmiye ödülünü kazanan ‘Kış Uykusu’ filminde başrol oyuncusu olan Haluk Bilginer, geçenlerde Hürriyet Gazetesi’nde Cansu Çamlıbel ile bir söyleşi yapmıştı. Haluk Bilginer uzun söyleşisinde birçok konuya değinmiş, bir nevi içini dökmüştü. Söyleşinin sonlarında ise, Atatürk hakkında birkaç cümle ile özeleştiri yapmış ve şunları demişti:”Atatürk’ü olduğu gibi anlamaya çalıştığımız zaman onu daha iyi analiz edebileceğiz. Atatürk’ü insan olarak anlayabileceğiz. İkon olmaktan çıkarıp, insan olarak anlamak gerekiyor. 90 yıldır sadece tapınmakla meşgulüz.”

Bu söyleşiyi okuduktan kısa bir süre sonra Oda TV’de de yayınlandığını gördüm ve haliyle yapılan yorumları merak ediyordum. Fakat yorumlara bakınca Haluk Bilginer hakkında ağza alınmayacak hakaretler vardı. Düzgün bir eleştiri yok, salt küfürden oluşan yorumlar bulunuyordu.

”Seni de adam sanmıştık…Yazıklar olsun sana…Satılmış…Hasta Yunan…Kanı bozuk… İktidara yaranmak için ne kadara sattın kendini..Bu da hüloooğğğ çıktı vs. vs.” (Oda TV’nin facebook sitesine girip dünkü haberlere bakarak yapılan yorumlara daha detaylı bakabilirsiniz.)

Haluk Bilginer’in yeni çekeceği film için iktidara yalakalık yaptığını düşünenler ağırlıktaydı. Oysa Bilginer, aynı söyleşide Kültür Bakanlığı’ndan tiyatrolara yapılan yardımların kesildiğini açıklayarak,” Hiçbir beklentim olmadığı gibi, gölge etmesinler, başka ihsan istmem”, demişti. Yani, Bilginer denildiği gibi iktidara yalakalık yapma derdinde olsaydı eğer, ne Kültür Bakanlığı’na sitem ederdi ne de Başbakan’ın ”Gezici Sanatçıları” hedef gösterdiği bir ortamda, Gezi direnişini överdi.

Bu kadarla da kalmadı. Söyleşiden hemen sonra Nihat Genç, Oda TV’ye kısa bir demeç vererek şunları dedi: ” Biz Atatürk’e değil, yurttaşlığa tapıyoruz.”

Aydınlık Gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar, daha ileriye giderek, Bilginer’in sözlerini ”iktidara şirin görünme” olarak yorumladı. Bunları demedi sadece. Önkibar’a göre Haluk Bilginer,”büyük bütçeli bir projenin peşinde olduğu için iktidara şirin görünme adına Atatürk’ü sattı!”

Kısacası Haluk Bilginer, bir ‘vatan haini’ olmadı. Sadece yaptığı bir eleştiriden ötürü hepsi. Yıllardır Türk sinemasına ve tiyatrosuna emek vermiş birisi, kendi fikrini dile getirdiği için, her türlü hakareti alabiliyordu. Yapılan onur kırıcı hakaretler, aslında Bilginer’i haklı çıkarıyordu. ‘Tapınmak’ kelimesine kızıp, Atatürk’ün de eleştirebileğini söyleyenler, kim eleştirirse eleştirsin, hemen ‘kanı bozuk’ diye etiket vurmaktan muazzam bir haz alıyordu. Haluk Bilginer haklıdır ya da haksızdır bu tartışılır; ama eleştiriye eleştiri ile karşılık vermek varken, bu denli hadsizce ve tahammülsüzce yapılan hakaretler, Bilginer’i haklı çıkartır kusura bakmayın. Ayrıca, şunu da yıllardır bir türlü anlamıyorum. Atatürk’ü ya da CHP’Yi eleştirenler, AK Partili ya da hülooğğğ diye etiketleniyor, AK Parti’yi eleştiren olunca da dinsiz ya da CeHaPe zihniyeti diye yaftalanıyordu. Bu bile, eleştiriye ne denli kapalı olduğumuzun, insanları bir kalıba sokmayı sevdiğimizin kanıtıdır.

Eleştirdiyse eleştirdi kardeşim. Ne var bu denli küfredecek? Bu senin ‘tapınmayan’ halinse, vay halimize!

Azad Zengin

Twitter: @ZenginAzad

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir