Şizofreni ve Louis Wain’in Kedileri

Louis Wain (1860 – 1939), yaptığı sıradışı kedi resimleriyle tanınan ünlü bir ressamdır. Ama bu sevimli kedileri oldukça eğlenceli konumlarda çizen ressamın hayat hikayesi pek de eğlenceli değildir aslında…

Louis_Wain

En sevdiği varlığı, yani eşi meme kansere yakalanınca onu güldürmek için komik kedi resimleri yapmaya başlar Louis . Kadın cidden gülümser çizdiği bu garip tablolara. Onlara insana özgü duruş ve ifadeler çizer. Kediler artık o ve karısı için neşe kaynağı olmuştur. Kadının hastalığı boyunca tek destekçisi kocası ve evde beslediği kedilerdir. Fakat ölüm çok gecikmeden alır kadını.Louis bir süre o çizip eğlendiği karısının kedileriyle baş başa kalır bu ölümün ardından. Üstelik 1. Dünya savaşı patlak vermiştir. Yoksulluk ve karısının yoksunluğu ile kabuğuna çekilir, aylarca tek başına kalır ve korkunç bir süreç başlar onun için. Ağır bir depresyon geçiren Louis psikoz dönemden bir türlü çıkamaz ve hastalığı şizofreniye dönüşür. 57 yaşından sonra gelen bu hastalıkla farklı ama yaratıcı yeni bir döneme girer. Victoria dönemi İngiltere’sinde çizimlerine olan ilgide çılgınca popüler bir artış olur. Bunun sebebi çizmiş olduğu muhteşem kartpostallardır. Tuhaf davranışlarından dolayı yoksulların barındırıldığı bir akıl hastanesine yatırılır. Başbakan Ramsey MacDonald Wain’in şartlarını daha da güzelleştirecek bir fon açarak ona sanat hayatı ve geçimi için destek olur. Ve çalışmalarının mükemmel ötesi çizgileri bundan sonra başlar.

İlk dönem sanatının neşeli ve insanvari özellikler taşıyan kedi tabloları, şizofreni ertesi sanatına fantastik kedi portreleri olarak yansımış ve rengarenk kaleydoskopik/fraktal desenli kediler resmetmeye başlamıştır.

Sanat hayatının sonunda ise kediler adeta tablolarda silik bir sırra dönüşür. Daha çok hindu tanrılarını andıran ve çok figürlü çizimler arasında belirli belirsiz seçilirler.
Hastalığı ise devam ediyordur.

Eserlerini inceleyen uzmanlar her tablo için farklı tespitlerde bulunmuşlardır. En çok saptanan bulgu ise öfkedir. Öfkesine rağmen kedilerden vazgeçmemesinin sebebi ise eşinin kedilere olan sevgisi olarak ifade ediliyor. 60’ların sonunda bir akım olarak kabul gören sanatı İngiltere dışında ilk olarak Avustralya’da sergilendi. Ve günümüze kadar popüleritesini korudu.

Herbert George Wells kendisini şöyle yorumlamış; “O, kedileri kendisinin kılmış. Bir kedi tarzı, kedilerden oluşan bir toplum, bir dünya yaratmış. O kadar ki, Louis Wain’in kedilerine benzemeyen ve onlar gibi yaşamayan İngiliz kedileri kendilerinden utanır olmuşlar.

Aşağıdaki resimler ressamın beyninde nasıl bir değişim yaşandığını açıkça ispatlamaktadır. Louis Wain'in Kedileri

 Louis Wain'in Kedileri Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
 Louis _Wain_Kedileri
Kaynak: semsiyeters.blogspot.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir