Soma: Erdoğan’ın yüzünün karası

İnsanlar öldükten sonra ne söylesek boş, ölen öldü, konuşulanlar, yazılanlar, çizilenler, yerin yüzlerce metre altında ekmek parası için can verenleri geri getirmeyecek. Böyle olmakla birlikte tarihe not düşmekte yarar var, bu bakımdan bir nevi kalemin-klavyenin şahitliği olarak görülmeli bu yazı.

mexican-miner-horz

Meydana gelen facianın ihmal sonucu vuku bulduğu, iş güvenliğinin hiçe sayıldığı, insan hayatının hiç mi hiç önemsenmediği çok açık. Ancak neticede madenci de, maden mühendisi de değilim, bu yüzden madendeki eksikliklerle ilgili teknik açıdan söyleyebileceğim herhangi bir şey yok, uzun uzadıya iş güvenliği dersi de veremem ama söyleyeceğim başka şeyler var.

Her şeyden önce şu kader meselesi çok can sıkıcı, bu ülkede her türlü sorumsuzluğun kılıfı olarak kullanılıyor. Patronun sefa sürmesi, işçinin cefa çekmesi, birilerinin ceplerini doldurması, diğerlerinin karın tokluğuna yerin yüzlerce metre altında can vermesi hep kader, bu nasıl kader ki hep işçiye, yoksula ağlar, zengine, patrona güler?! “Madencinin kaderi” diyenler doğru söylüyorlar aslında, bu şartlar altında madenci için bundan başka bir kader elbette düşünülemez. Başbakan’ın “Bunlar olağan şeylerdir” açıklaması da doğru, bu ülkede, bu şartlar altında tabii ki olağan!

Malum, politikacılar yüzsüz olurlar, Bakan Faruk Çelik ne kadar da pişkin, ne kadar da yüzsüz, madenin son denetimi 57 gün önce yapılmış, hiçbir eksik yokmuş, her şey yasaya uygunmuş falan filan, şu kadar insanın ölümünün ardından utanmadan konuşabiliyor böyle. Başbakan’ın açıklamaları tek kelimeyle bomboş, halkın zekâsıyla dalga geçiyor üstelik, 1862’nin İngiltere’sinden, 1907’nin ABD’sinden örnek veriyor, birinin üzerinden 152, diğerinin üzerinden 107 yıl geçmiş, dünya aynı dünya, hiçbir gelişme, hiçbir ilerleme kaydedilmemiş sanki. Diyanet İşleri Başkanı hatimleri, hutbeleri kullanarak milletin gazozuna ilaç atmakla meşgul, resmen uyutma-uyuşturma operasyonu yürütüyor, yüzüne tükürseniz “Amin” diyecek, o cinsten. Neyse, ekmek için ölenleri boş verin, pasta yemeye devam!

15 yaşındaki çocuk işçi haberi yalanmış, genç madenci 19 yaşındaymış, 19 yaşında olunca sorun yok tabii, kimi çocukların “gemicikleri” vardır, kimi de 19 yaşında madene iner. Ne yapalım kader böyle! Kaçak işçi mi, o da yalan, yok öyle bir şey, kesin montajdır o, kaçak işçi çalıştırmaz yurdum kodamanları. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı konuşuyor, konuşuyor da boş konuşuyor, daha önce “İşçi gerekirse 16-18 saat çalışacak” deyip vahşi kapitalizmin en baba örneklerinden birini ortaya koyan kendisi.

Bütün bunlar bir yana, Başbakan ve avenesi adam dövüyor güpegündüz. Peygamber, evlâd-ı iyâlini geçindirmek için kazma kürekle çalışan, bu yüzden elleri nasır bağlamış olan adamın ellerini öpüyordu, bunlar ise ekmek parası için yerin yüzlerce metre altında can verenlerin yakınlarını dövüyorlar.

Soma’da madenci yakınını tekmeleyen ve Başbakanlık Müşaviri olduğu söylenen şahıs piyasaya cam atıp çıkmış bir tipe benziyor, keşke birileri adresini-plakasını almış olsa! Başbakan “Hadi bir de benim yanımda yuh çekin bakiyim” derken tam bir külhanbeyi, görüntüler çok açık, marketin girişinde vatandaşa yumruk atan da kendisi. Yazıklar olsun, başka bir şey söylemeye gerek yok, ben hayatımda böyle kepazelik görmedim, devlet adamı mı, yoksa Gaddar Kerim veya Bombacı Mülayim mi, belli değil. Ben de Erdoğan’ın devlet adamı olduğu zannına kapılmıştım bir ara, meğerse mafya babasıymış. Kesin olan şu ki Soma Erdoğan’ın yüzünün karası.

Soma’da halka diklendikten ve attığı o yumruktan sonra Başbakan benim için bir hiç hükmünde artık. Erdoğan’ın şu saatten sonra yapacağı en doğru iş istifa etmesidir. Uluslararası boyuta sahip 17 Aralık operasyonu, Neo-Con’ların maşası Gülenci-Cemaatçi paralelcilerin yedikleri haltlar, CHP’nin içeride ve dışarıda kurduğu kirli ittifaklar vs, her ne olursa olsun, bu halk kendi başının çaresine bakar, bakmak zorunda.

Azıcık cesur olmamız gerekiyor, sayı-nüfus, araç-gereç hesabı yapılacak zaman değil, Andrew Jackson’un dediği gibi, “Cesaretli bir adam tek başına çoğunluktur.”

Ömer Yılmaz 

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir