Türkiye Siber Güvenlik Tatbikatına Hazırlanıyor

Ciberplan

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi  2013-2014 Eylem Planı’nda, bilgi ve iletişim sistemlerinin her geçen gün daha fazla kullanılır hale gelmesiyle bunların güvenliğinin sağlanmasının hem ulusal güvenliğin hem de rekabet gücünün önemli bir boyutu haline geldiği belirtildi.

Planda enerji, su kaynakları, sağlık, ulaşım haberleşme ve finansal hizmetler gibi kritik altyapı sektörlerinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda bilgi ve iletişim sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı, olabilecek güvenlik zafiyetlerinin bu sistemlerin hizmet dışı kalmasına ve kötüye kullanılmasına, can kaybına, büyük ölçekli ekonomik zarara, kamu düzeninin bozulmasına veya ulusal güvenliğin ihlaline neden olabildiğinin altı çizildi. Siber güvenlikle ilgili olarak alınacak önlemleri belirlemek, hazırlanan plan, program, rapor, usul, esas ve standartları onaylamak amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın başkanlığında Siber Güvenlik Kurulu kuruldu.

SOME OLUŞTURULACAK
Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi’nin kamu ve özel sektörün taleplerine göre en az yılda bir kez olmak üzere ulusal düzeyde sağlanacak eşgüdümle yenilenecek. Kısa vadede siber ortamda ortaya çıkan tehditlerin hızla belirlenmesi, yaşanabilecek olayların etkilerini azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yönelik önlemlerin geliştirilmesi ve paylaşılması için ulusal ve uluslar arası düzeyde etkin şekilde çalışacak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Organizasyonu (SOME) oluşturulacak. SOME, Türkiye’yi etkileyebilecek tehditlere karşı 7/24 müdahale edecek Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) koordinasyonunda çalışacak.

SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ
Kısa ve orta vadede tüm kurumların, kurumsal bilişim sistemlerinin siber güvenliğini destekleyecek geniş kapsamlı altyapı projeleri gerçekleştirilecek. Örgün ve yaygın eğitim de  siber güvenlik konusunun yer alması için düzenlemeler gerçekleştirilecek.Ayrıca  Türk Dil Kurumu tarafından 2014 yılında siber güvenlik terimleri sözlüğü oluşturulması ve  Ulusal veya uluslararası niteliğe sahip Siber Güvenlik Tatbikatlarının 2 yılda bir düzenlenmeside plan kapsamında ele alındı.

www.dunyalilar.org

 

Source: Ankara – ANKA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir