Türkiye’de Hayvanlı Sirkler Yasaklansın!

Dünyanın pek çok ülkesinde ve coğrafyasında aktivistler sayesinde hayvanlı sirkler yasaklanıyor. Buna son olarak Kıbrıs eklendi. Türkiye’nin de dahil olduğu “Evrensel Hayvan Hakları Beyannamesi”ne göre tüm ülkeler bu ahlakî sorumluluğu yerine getirmeli ve tüm dünyada hayvanlı sirkler yasaklanmalı.

Türkiye’de hayvanlı sirklerin yasaklanması için sen de kampanyaya katıl

Henüz sirk konusunda herhangi bir yaptırım ya da yasaklama kararı almayan Türkiye, Evrensel Hayvan Hakları Beyannamesi’ndeki pek çok maddeyi ihlal etmektedir.

Türkiye’deki hayvanlı sirklerin kapatılması için sen de kampanyaya katıl ve yasal sürece destek ol. Çünkü sirklerde doğal yaşam alanlarından kopartılan hayvanlar akıl almaz işkencelerle, dayakla, açlıkla terbiye edilerek zorla sahneye çıkarılıyor. Eğitimlerde çivili sopa, kırbaç, elektroşok çubuğu, kanca gibi işkence aletleri kullanılarak hayvanlara “yabanıl” oldukları unutturulmaya çalışılıyor. Psikologlara göre sirklerde hayvan zulmü ile eğlendirilen çocuklar, büyünce şiddetin, ayrımcılığın ve türcülüğün her çeşidini normal karşılayabilir ve uygulayabilir.

Hayvanlı sirkler yasaklanana kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Çünkü “hayvan özgürlüğü” ciddi bir politik ve ahlâki sorundur.

Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

İnsana, hayvana yeryüzüne özgürlük!

 

http://www.change.org/tr/kampanyalar/t%C3%BCrkiye-de-hayvanl%C4%B1-sirklerin-yasaklanmas%C4%B1-i%C3%A7in-sen-de-kampanyaya-kat%C4%B1l

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir