Türkiye’nin Psiko’Soma’tik bozukluğu!

Türkiye Soma’da ölen işçilerine ağlıyor. Rakamlar, çeteleler; ölen işçilerin sayısına ilişkin tahminler birbirini izliyor.

10325176_10152190753354032_8721006254826381715_n

Önceki gün bir adı, kimliği, bir hayatı ve ailesi olan işçiler bugün birer “ceset” olarak anılıyor! Civar ilçelerden Soma’ya kamyon kamyon “tabut” taşındığı haberleri geliyor. Bir işçinin ölmesiyle, bin işçinin ölmesi arasında tek fark, matematiksel rakamlardan ibaret!

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından 2013 yılına kadar meydana gelen 880 bin iş kazasında toplam 13.442 yurttaşımızın öldüğü belirtiliyor.

12 yıldır kalkınma ve büyüme yalanıyla değerlerine el konulan, kaynakları yağmalanan, iradesi felç edilen Türkiye, Soma’da tabuta kondu!

TÜRKİYE’NİN PSİKO-SOMA’SI YORULDU!

Tıp dilinde ‘psiko’ ruh, ‘soma’ ise beden anlamında kullanılır. Ruhun rahatsızlanması sonucu bedenin bundan etkilenmesine genel olarak “psikosomatik” hastalıklar adı veriliyor…

12 yıldır Türkiye’yi yöneten siyasi iktidarın itidalden uzak, toplumu geren ve kendisi gibi düşünmeyeni ötekileştiren tavrı kitlelerin psikolojisini bozuyor. Gezi’de ortaya çıkan enerji, gerilimin dışa vurumuydu.

BAŞBAKAN YİNE AŞIRI UÇLARA YÜKLENDİ

Başbakan Erdoğan başta olmak üzere iktidarın Bakanlarının özellikle toplumsal olaylarda ortaya koyduğu ötekileştirici tavır, Soma’da da kendini gösterdi. Soma’da konuşan Başbakan Erdoğan’ın, yüzlerce işçiye mezar olan madenle ilgili çeşitli önlemlerin alındığını ve olayla ilgili gerekenlerin yapılacağını sıralamasının ardından,“Bu tür havaları fırsat bilip, bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uçlar gruplar var. Bunlara da değer verilmemesinin ülkemizin huzuru için birliği beraberliği için çok çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullanması, tıpkı Gezi olayları ve yakın dönemde yaşanan başka pek çok olayda kendini gösteren ‘otoriter baba’ takıntısının sürdüğünü gösteriyor.

10310634_10152190753649032_1624572587095791038_n

KALKINMA HAMAĞINDA SALINARAK HASTA OLAN ÜLKE

12 yıldır kalkınma ve büyüme masalıyla iktidarın ördüğü hamakta salınan Türkiye’nin kafası bozuk, ruhu hasta! 12 yıldır yaşam alanlarına el konularak ekmeği, suyu elinden alınan Türkiye’nin bedeni Soma’da iflas etti! Soma ne ilkti, ne de son olacak. Türkiye kırsalında 12 yıldır kalkınma ve istihdam tanrısına kurban edilen onbinden fazla işçilerin adı sanı duyulmuyor.

TÜRK HALKI YIKIMA KARŞI ŞERBETLİ Mİ?

Soma’da yaşanan katliam, 12 yıldır Türkiye’nin kılcal damarlarına kadar sirayet eden rantiyeci siyasetin yarattığı “Pisiko’Soma’tik bozukluğun doğal bir sonucudur. Doğal olmayan ise, psikolojisini bozacak denli ayyuka çıkan bunca yıkıma karşın her şeyi olağanmışçasına bir tevekkülle karşılamaya hazır halkın akıllara zarar tavrıdır…

Yusuf Yavuz

http://gazeteciyazaryusufyavuz.wordpress.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir