Yoksullar ölsün!

Amerika’da Medicaid sağlık hizmetlerini genişletme yasası, Güney eyaletleri tarafından reddediliyor. Genellikle en yoksullar ülkenin güney eyaletlerinde yaşadığı için 30 milyon yoksul yasadan yararlanamıyor.abd-yoksul-3-600x390

Amerika sağlık programının kapsamını genişletmeye çalışıyor. Ama çok ilginçtir ki, nüfusu yaygın bir sağlık hizmeti şemsiyesi altına girişimi, yoksul siyahların üçte ikisini, tek anneleri ve sigortası olmayan en düşük ücretli çalışanların yarısını dışarda bırakıyor. Üstelik teorik olarak program tam da sağlık yardımına en muhtaç bu kesimi hedefliyor. Bu yürek burkucu çelişki, Amerika’nın eyaletler bazında özerk yönetim sisteminden kaynaklanıyor. 8 milyon kişilik toplumun yardıma en muhtaç kesimleri, ağırlıklı olarak Cumhuriyetçilerin kontrol ettiği Güney eyaletlerinde yoğunlaşıyor. İşte bu eyaletlerde Cumhuriyetçiler “Medicaid” adı verilen bu sağlık sigortası programının genişlemesine katılmayı reddediyorlar. Medicaid programının asıl destekçisi ve finansörü federal devlet.

TABAN GÜNDE 11 DOLAR
Bu programlardan dışlananlar, geçtimiz hafta yürürlüğe giren devlet sağlık desteğine hak kazanan biraz daha geliri yüksek kesim ile pek çok eyalette yoksulluk tabanı olan günlük 11 dolar kazananlar arasındaki kesimden oluşuyor.  Böylece 11 doların çok az üzerinde kazanan biri eğer Cumhuriyeçilerin yönettiği bir eyalette yaşıyorsa bu hizmetten faydalanamıyor.

Şu ana kadar 26 eyalet Medicaid’e katılmayı reddetti. Bu 26 eyalet de yaklaşık ülke nüfüsunun yarısını oluşturuyor. Aynı zamanda bu eyaletler yoksul, sigortasız siyahların, tek annelerin de yüzde 68’ini barındırıyor. Aradaki çelişkiyi de bu demografik gerçek büyütüyor. Ülkenin sigortasız yoksul çalışanlarının yaklaşık yüzde 60’ı bu eyaletlerde yaşıyor. Dışlanan bu kesimin 435 bini kasiyer, 341 bini aşçı ve 253 bini hemşire.
Medicaid’in genişlemesini reddeden eyaletler ağırlıklı olarak Güney’de yer alıyor. Yoksulların bu eyaletlerde daha konsantre olmasının nedeni de tarihsel koşullardan kaynaklanıyor. Aslında, Güney eyaletleri yoğun olarak en yoksul, en düşük ücretli işlerde çalışmaya razı göçmenleri diğer eyaletlere kıyasla daha fazla barındırıyor. Beyaz, varlıklı kesim, toplumun en dibindekileri en düşük fiyatlara çalıştırıyor, ama eyalet bütçelerinden onların sağlık hizmetlerine pay ayırmaya gönüllü olmuyor.

EN ÇOK YOKSUL SİYAHLAR ETKİLENDİ

Doğal olarak yoksulların yaşama koşulları, her türlü acil tedavi gerektiren hastalıkların bu sınıfsal tabakada daha yoğun görülmesine neden oluyor.
Medicaid’in genişletilmesi girişiminde doğal olarak “ırk” söz konusu edilmiyor. Ama yüzeyi biraz eşelediğimizde, söz konusu kesimin ezici olarak siyahlardan oluşması, toplumun karşısına bir kez daha ırk konusunu ortaya çıkarıyor. Arkansas dışında tüm Güney eyaletleri yasayı reddederken, yasa muhalifleri bu durumun bu eyaletlerin ağırlıklı siyah nüfus içeren demografik yapısından kaynaklandığını ileri sürüyor.
Buna karşın federal yasalar tüm Amerikan vatandaşlarının sağlık sigortası kapsamına alınmasını öngörüyor. Genişletilmiş Medicaid programı toplumun en yoksul kesimine seslenmeyi öngörüyordu. Sigortasız 30 milyon yoksul, yasa aynen yürürlüğe girseydi, sağlık alanında finansal destek alabilecekti.

Ahmet Buğdaycı

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir