Yutulma

‘Gırtlak dokuz boğumdur kızım’ derdi annem. ’Her aklına geleni hemen söylemeyeceksin. Her boğumda yutkunacak bir kez düşüneceksin. Sen sözlerini söylerken yutkunmayı bilemezsen, olduğu gibi dökersen tüm düşündüklerini ortaya , sonra sözlerin dönüp seni yutar.’

O günden sonra nerde bir yutkunmak veya yutulmak sözü işitsem  veya okusam aklımın bir kenarına yazılır kalır.

Yutmak ile ilgili ne çok sözümüz varmış meğer farkettiniz mi?

Hapı yutarsınız, kül yutmazsınız, dilinizi yutarsınız, zokayı yutarsınız. Daha olmadı deveyi havutuyla yutarsınız…Küçük masum yutmalar diyebilirsiniz bunlara..

Ya yutulma…

Deniz yutuverir sizi, kum fırtınası yutar…Küçük balık büyük balığı yutar.

Yunus peygamber balık tarafından yutularak öğrenir pek çok şeyi…

Yutmak eyleminin kendine göre bir mantığı bir bilinci ve bir işleyişi vardır denilebilir veya bir bilinç içerdiği söylenebilir… Bir saklanma, hayatın kıyısında durma arzusudur belki de.

Aşırı sosyalleşmeyle yutulursunuz, öfkeniz yutar, üzüntü yutar, hırsınıza yutulursunuz, tüketerek yutulursunuz. Ekmek kaygısı hapsedip yutar sizi, kapitalist dünya kocaman şaşaalı halleriyle yutar, şehirler yutar, yalnızlık yutar.

Ülkeler tarafından yutulursunuz, sömürgenler tarafından yutulursunuz, dil ile yutulursunuz ve inanırsınız. Yeniden biçim alır yeniden yapılırsınız.

Karşı durmaz kimileri, kimileri de insan kalabilme çabasından vazgeçer, yutanlara benzeyerek kendini kurtarmaya çalışır.

İşte o zaman, onca toz duman arasında

Yitip gidersiniz karanlıklarda…

Hatice Topalak

www.dunyalilar.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir