Yüzlerce Çocuk Sanal Şantajın Hedefinde

İngiltere’de yüzlerce çocuğun sanal ortamda cinsel faaliyetlerde bulunmaya ikna edildiği ve ardından şantaja hedef olduğu açıklandı.

Çocuk İstismarı ve İnternet Koruma Merkezi’nin (CEOP) açıklamasına göre, internette kendilerini çocuk veya genç yaşta gibi tanıtan şahıslar, kurban seçtikleri çocuk ve gençleri cinsel hareketlere ya da müstehcen görüntülerini paylaşmaya ikna ediyor; daha sonra da bu görüntüleri çocuğun veya gencin ailesine ve arkadaşlarına yayma tehdidinde bulunuyor.

CEOP, son iki yılda meydana gelen bu tür 12 olayda, 424 çocuğun şantaja uğradığını, bu çocukların 184’ünün İngiltere’de olduğunu kaydetti.

Kuruluşun başkan yardımcısı Andy Baker, bu tür tacizin “gerçekten büyük bir hızla tırmandığını” söylüyor. BBC Radyosuna açıklamalarda bulunan Baker, “internette hedef alınan bir çocuğun, yöneltilen soyunma talebinden, kendisini yaralamasına kadar geçen sürenin 4 dakika kadar kısa olabildiğini” söyledi.

Bu tür olaylarda hedef alınan 7 mağdur intihar etti. Bu çocuk ve gençler arasında İngiltere’deki 17 yaşındaki bir genç de bulunuyor. 6’sı İngiltere’de bulunan diğer 7 mağdur ise, kendilerini ciddi şekilde yaraladı.

Haberin devamı: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/09/130920_sanal_santaj.shtml

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir