Zaytung değil gerçek: Veysel Eroğlu ile hava durumu!

AKP hükümetinin bol rakam vererek konuşmayı seven bakanlarından biri olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, önceki gün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında 2012 ve 2013 yıllarındaki su ve yağış durumu hakkında bilgiler verdi. Ancak Bakan Eroğlu’nun televizyon spikeri edasıyla hava durumunu anlatmasıyla ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Bakanlığının her uygulamasını rakamlarla süsleyerek uzun uzun anlatmasıyla bilinen Bakan Eroğlu, Türkiye’de yağış yılının 1 Ekim ile bir sonraki yılın 30 Eylül’ünü kapsadığını belirterek, uzun yıllar yağış ortalamasının 643 milimetre olduğunu söyledi.

Bu yıl en fazla yağışın 204,6 kilogramla 8 Ağustos’ta düştüğünü anlatan Bakan Eroğlu, “Yıllık yağışın neredeyse üçte biri, bir günde yağdı” ifadelerini kullandı.

VEYSEL EROĞLU İLE HAVA DURUMU

Basın toplantısında haftalık hava tahminini de okuyan Bakan Eroğlu, Çarşamba günü Artvin civarlarında yağış olduğunu belirterek, “Diğer bölgelerde, özellikle İzmir’den başlayarak Hatay ve Gaziantep’e kadar olan Akdeniz Bölgesi ve Ege’nin bir kısmında ise yağış bekliyoruz. Kuvvetli yağışların yanı sıra kuvvetli buzlanma söz konusu” dedi.

SICAKLIK TÜM YURTTA ORTALAMANIN ALTINDA

Perşembe günü (bugün) yağışların özellikle Güneydoğu Anadolu’ya kayacağını dile getiren Bakan Eroğlu, Cuma günü yağış beklenmediğini ancak hava sıcaklığının düşük olacağını kaydetti. Cumartesi günü Doğu Anadolu haricinde yağışların tekrar başlayacağını söyleyen Bakan Eroğlu, Pazartesi ve Salı günleri de yağış beklendiğinin altını çizerek, “9-15 Aralık, bütün yurtta ortalamanın biraz altında soğuk geçecek. Aralık’ın üçüncü haftası, sıcaklık bütün yurtta uzun yıllar ortalamasının altında seyrediyor. Aralık ayının son haftası ise batıda uzun yıllar ortalaması civarında, Doğu ve iç taraflarda ise uzun yıllar ortalamasının birkaç derece altında seyredecek” diye konuştu.

Gelecek yıl ise özellikle Güney Anadolu, Doğu Anadolu’nun batısı ile Orta ve Doğu Karadeniz’de sıcaklığın ortalamanın 0,5 ila 1 derece üzerinde olacağını dile getiren Bakan Eroğlu, “Yağışlar ise Türkiye’nin hemen hemen her yerinde uzun yıllar ortalaması civarında düşecek, net artma ve azalma olmayacak” dedi.

Yusuf Yavuz

http://gazeteciyazaryusufyavuz.wordpress.com

Dünyalılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir