Arka Bahçemiz

AKP Nedir, Ne Değildir?

AKP her ne yaptıysa kirli iktidarını sağlamlaştırmak için gerekli olan halk desteği ve oy almak adına yaptı. Ülkenin geleceğine, dünya barışına, doğanın korunmasına, halkların kardeşliğine asla özen göstermedi, öncelikleri arasına almadı.

Türkiye’de insanlardan oy almak için gerekli 3-5 basit argümanı kullandı ve bunu halka rahatlıkla pazarladı, pazarlamaya devam ediyor.

Kimilerinin deha, büyük siyasetçi, usta, büyük usta, 2. Atatürk, padişah, halife ve hatta kimilerinin iyice abartıp tanrı diye seslendiği RTE’nin uyguladığı oldukça basit tekniği aşağıda özetlemeye çalıştım.

1- Halk gibi görün, onlardan biriymiş gibi davran, efelen, kaba saba konuş, kahve ağzıyla ve vücut diliyle iletişim kur.

2- Popülist eylemler ve icraatlar yap.
a- yol yap
b- yardım dağıt ve şirin görün
c- yandaşlarına rant pastasından pay dağıt ki seni ölümüne savunsunlar
d- vitrine çalış
e- görünürde İsrail’e saldır (her zaman işe yarar)
f- gırtlağına kadar borçlandığın halde IMF borcunu kapattım ayağına yatıp tipik Türkleri gaza getir, duygulandır, yapabiliyorsan ağlat.

3- Yol yap

4- İşsizliği mümkün olduğunca azalt, bunu nasıl yapabilirsin
elbette ülkenin geleceğine yatırım yapılan alanlarda değil, tüketim sektörüne yönel ve zamandan kazan.

Yol ve ulaşım işlerinde kullanılan dolaylı ve doğrudan sektörler ve buralardan iş bulan insanlar, tüketim sektörü, polis sayısının artırılması (olası polis-ordu çatışmasına ve halk ayaklanmalarına hazırlık) ve özel güvenlik şirketlerinin yaygınlaştırılması (ihtiyaç halinde kullanmak üzere polis statüsü vermek için gerekli yasal prosedürler üzerinde çalışıyorlar), inşaat sektörü, turizm gibi alanlarda istihdam yarat. Görüldüğü üzere üretim, tarım, teknoloji, tıp ve diğer sürdürülebilir kalkınma ve değer yaratacak alanlarda yatırım yok.

5- Öğrencilere burs desteği, emeklilere çeşitli iyileştirmeler, köylüye uzun vadeli krediler (bir yandan bu kredileri verip diğer yandan da köylünün toprağını nasıl uluslararası kartellere satarım hesapları yapıyorlar), fakire sadaka ve diğer allah razı olsun dedirtecek yardımlar.

6-Vitrin önemli, şov önemli, yaptıklarını pazarlamak önemli. Bu amaçlar alışveriş merkezleri, dev rezidanslar, gökdelenler. Adalet algısına vurgu yapmak ve heybetinle büyülemek için dev adalet sarayları (tabii önce yargıyı ele geçir ve asla adalet dağıtma)

6- Dünyada kriz varken sende yokmuş imajı yarat. Bunu sıcak parayla yap. Uluslararası emperyalist ve kapitalist çete ve sünni araplar Türkiye’deki taşeronları olan AKP’yi iktidarda tutabilmek için her türlü desteği verdiler, bunu yukarıda saydığımız sektörleri canlı tutarak ve ülkenin stratejik kurumlarını ele geçirerek yaptılar.

7- Osmanlı hayalini ortaya sür, büyük Türkiye, güçlü Türkiye, hedef 2023 gibi söylemlerle halkı hipnotize et ve gaza getir.

8- Tüm bunları yaparken medyayı sonuna kadar kullan, bir yandan halkı uyutmaya ve düşünmemeye tutsak et, diğer yandan sürekli borçlandırmayla sesini kıs ve köşeye sıkıştır.

9- Büyük projelerini tam da seçimlerden önce bitir, işçi ölümlerine, kamu zararlarına, eksik proje teslimlerine, asrın projesi diye yutturduğun mesela 3. köprü güzergahanı yanlış yapıp kestiğin yüzbinlerce ağaca aldırma ve seçime kadar işi bitir ve şovunu yap. Böylece halk padişahım sen çok yaşa diyebilecek ve bir zafer daha kaçınılmaz olacak.

10- Yol yap

11- Yol yap

12- Yol yapmayı ihmal etme, yaptığın yollar tünelli olursa tadından yenmez.

Yani Türkiye’de mürekkep yalamaya, düşünen adam olmaya, büyük laflar etmeye gerek yok. Yukarıdakileri yap iktidar olmak için yeter, iktidarda kalmak için gerekli olana ise zaten kısa zamanda kavuşacaksın…

Ne demiştik, iktidarın kadar halksın ya da halkına bak iktidarını al!

Deniz KARTAL

Ekim 2013

Dünyalılar

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu