Arka Bahçemiz

Anne Frank’ın Evinde

“Herşeye rağmen inanıyorum ki insanların kalplerinde hala iyilik var.”

(Nazi subaylarının saklandıkları eve girip kendisini, ailesini ve diğer saklanan kişileri toplama kampına yollamadan hemen önce günlüğüne yazdığı son cümle )

anne-Frank-

Anne Frank’ın Evinde

Eski ve mağrur bir ev Amsterdam’da

Üstüne bastıkça gıcırdıyor tahtalar

Pencereler mahzun, kapılar yaslı

Bir Anne Frank vardı diyor tahtalar

………………………………………….

Bir Anne Frank vardı duyuyormusunuz?

Bir Anne Frank vardı duygulu, ince

Dolaşırdı ürkek adımlarla bu odalarda

Şu dolap, şu sedir de gülerdi, o gülünce

……………………………………………..

Sonra savaş, tanklar, mitralyözler, süngüler

Anne Frank üşüyor, Anne Frank korkuyor

Çocuk dudaklarında, yarım kaldı türküler

………………………………………………..

Kaçmak, saklanmak boşuna, ergeç bulacaklar

Çökecek üstümüze, utancı, rezil bir ânın

Ve Anne Frank ölecek, değeri kalmayacak dünyanın.

Ümit Yaşar Oğuzcan

Anne Frank Kimdir?

Anne Frank, 1929 yılında Alman şehri Frankfurt’da Musevi bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 1933 yazında Hitler’in Yahudileri ülke dışına sürme politikasının başlaması ile birlikte aile Amsterdam’a kaçmak zorunda kaldı. Mayıs 1940’daki işgalden sonra Alman hükümeti, Yahudileri halkın geriye kalan kısmından ayırmak için bir takım kararlar aldı. Etnik kimliklerinin daha iyi anlaşılabilmesi için, bütün Yahudilere sokakta Davut Yıldızı takma zorunluluğu getirildi. Sinema, kahvehane ya da tiyatro gibi kamuya açık yerlere ‘Yahudilerin Girmesi Yasaktır’ yazısı asılmaya başladı. Sınıf arkadaşlarından ve öğretmenlerinden zorla ayırılıp bir Yahudi okuluna gönderilmesi Anne için çok üzücü bir andı.

Temmuz 1942 tarihinden itibaren Hollanda’daki Alman işgal kuvvetleri, Yahudileri Doğu Avrupa’ya nakletmek amacıyla büyük bir operasyon başlattı. Yahudi ailelere, doğuda çalışmak için valizlerini hazırlamaları yazılı olarak bildirildi. Frank ailesi, Amsterdam Prinsengracht’taki baba Frank’ın şirketinin arkasında bulunan bir evde, 1942’de diğer dört kişiyle birlikte saklandılar.

Anne, savaştan sonra tanındığı günlüğünü yazmaya burada başladı. Genç ve azimli bir kız olarak, daracık ve sıkıcı bir odada oturup deneyimlerini yazdı. İleriki dönemde -yeniden özgür olduğunda – yazar olmak istiyordu. İki yıl boyunca Frank ailesi Almanlardan saklanmayı başardı, ancak bir ihbardan sonra yakalandılar. Anne, 1945’te Bergen-Belsen’daki Alman toplama kampında 15 yaşındayken öldü. Ablası da aynı kampta öldü. Annesi, Auschwitz toplama kampında öldü. Babası Otto Frank, bu kampta hayatta kaldı ve Polonya’dan geri döndü.

Savaştan sonra Otto Frank, ailenin evde saklanmasına yardımcı olan Miep Gies’ten bir deste defter aldı. Bunlar kızı Anne Frank’ın günlükleriydi. Baba, bu defterleri birkaç yayınevine götürüp gösterdi. Günlükler, 1947’de ‘Arka Ev’ (Het Achterhuis) başlığıyla kitap olarak yayınlandı. Eser, 1955 yılında tiyatroya uyarlandıktan sonra dünya çapında ün kazandı.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu