Arka Bahçemiz

Bak Orada Kuş Var!

Tam oyunun içindeyiz ve artık çözdük dediğimiz anda bile oyuna gelmiş olabiliriz, kimin avcı kimin av olduğu belli olmayan vahşi bir oyun bu. Bak orada kuş var dediklerinde dikkatli olmakta fayda var. Mesleklerin detaylarına odaklanıp ana fikri kaçırıyoruz, bu doğanın bir refleksi de olabilir. Herkes sorgulayarak iş yapsa belki de ortaya iş çıkmayacak. Ama yazının konusu bu durumun olumsuzluklarıyla ilgili.

Asker eğitimlere odaklanıyor, alçak sürünme, el bombası atma, havan atışları, sıfır hatayla isabet, hareketli hedefleri vurma, G3, Mg3, G3 tüfeğinin ağırlığı, menzili, gece görüş sistemleri…

Tüm bunlar arasında aslında yapacağı şeyin öldürmek olacağını göremiyor, hatta öldüreceği şeyin insan olduğunu bile göremiyor.  O eğitimine odaklanmış ve konuları tek tek öğrenmenin peşinde.

Ivan Illich bu durumu mesleklerin ruhbanlaştırılması olarak tanımlamıştı ve bu mesleklere örnek olarak da öğretmenlik ve doktorluğu vermişti.

Otomatiğe alınmış, mekanize edilmiş, ben bilirim edasıyla icra edilen, alternatif görüşlere çoğu zaman kapalı birer statüko makamları. Sistem bu statükoyu desteklemek ve korumak için gerekli ağları örmüş, yetkiler verilmiş, dokunulmazlık alanları belirlenmiş. Böyle olunca meslek körlüğü oluşması  kaçınılmaz.

Bak orada kuş var!

Aynı şey iktidarların ve iktidarlar arkasındaki gerçek güçlerin politika üretme şekillerinde de ortaya çıkıyor. Çoğunluğun önüne oyalanmak için çeşitli gereçler atıyorlar, bu bazen futbol olabilir, ünlü birinin ‘intiharı’, bazen yüzlerce insanın öldürüldüğü bir bombalama, borsa hareketleri, bir tren kazası…

Bu yemlerde insan hayatının bir önemi yoktur, istatistiksel veriden başka bir şey ifade etmez, kendilerince belirledikleri daha büyük hedefler için birkaç yüz (hatta bin) kişinin ölmesi, insanların derin uyku halinde tutulmaları teferruattır.

Tarih sayılarla ilgilenmez, yola devam edip edemediğimizle ilgilenir.

Tam oyunun içindeyiz ve artık çözdük dediğimiz anda bile oyuna gelmiş olabiliriz, kimin avcı kimin av olduğu belli olmayan vahşi bir oyun bu.

Bak orada kuş var dediklerinde dikkatli olmakta fayda var…

Deniz KARTAL

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu